Конференция за иновации в здравеопазването обсъжда ползите от изкуствения интелект

Специалисти разглеждат внедряването на иновации и телемедицина в българската здравна система

Снимка © БТА

Специалисти обсъждат ползите от изкуствения интелект и внедряването му в здравеопазването по време на конференция „Подобряване на качеството на живота чрез медицински и здравни иновации“, организирана от асоциация „Качество на живота“. Събитието се провежда под мотото „Еволюция чрез иновация!“.

На конференцията доц. Любен Станев, председател на асоциацията, подчерта, че организацията активно си партнира с Министерството на здравеопазването и други институции в здравния сектор. Той заяви, че темите за превенция и телемедицина ще бъдат обсъждани все по-често, с цел българите да получат навременна и адекватна медицинска помощ. Доц. Станев допълни, че асоциацията стартира работа по програми за партньорство с участниците в здравната система, както в извънболничната, така и в болничната помощ.

Иновации и предизвикателства в здравната система

Д-р Александър Симидчиев, член на парламентарната комисия по здравеопазване, акцентира на важността на иновациите в медицината, включително нови диагностични методи и лечения. Той обаче предупреди за рисковете от неравномерно прилагане на дигитализацията, което може да задълбочи различията в здравната система и да затрудни достъпа до иновации. „Трябва да направим така, че хората да имат достъп до иновации и дигитализация“, добави д-р Симидчиев и подчерта, че ако дигитализацията се прилага правилно, българската здравна система може да стане водеща в Европа.

Д-р Иво Костов, експерт по оценка и управление на проекти, говори за бъдещето на телемедицината в България. Той посочи, че данните в електронните пациентски досиета все още не се обработват, тъй като често съдържат необработваеми данни. Според него, наличната инфраструктура и добрият достъп до интернет трябва да се използват за изграждане на центрове за телемедицинска грижа. Той също така отбеляза, че общините могат да кандидатстват по европроекти за осигуряване на телегрижа на място.

Телемедицина и нови подходи

Д-р Николай Трайков подчерта, че телемедицината преобразува здравеопазването, като предлага системи за ранно предупреждение и стратегии за профилактика. Той обясни разликите между телемедицина, теле-здраве и теле-грижа, акцентирайки на важността на цифровите комуникационни технологии за предоставяне на медицински услуги от разстояние. Според него, телемедицината позволява навременна интервенция и подобряване на резултатите от лечението.

Проф. Красимир Гигов, генерален директор на Българския Червен кръст, също участва в конференцията и отбеляза, че иновациите са само част от цялостната картина на здравеопазването. Той подчерта необходимостта от достъп до иновации и изрази притеснения относно недостатъчния брой здравни клъстери в страната. „Медицината иска много пари, но няма да ги даде държавата“, завърши той.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини