Изложба „Анатомични перспективи“ разкрива археологическа дървесина от Сердика
Достъпна от 10 април до 31 май, показва микроскопски снимки и значимостта на дървесните видове

В Регионалния исторически музей - София бе открита изложбата „Анатомични перспективи: Археологическа дървесина от района на северната крепостна стена на Сердика". Събитието е реализирано в партньорство с Института по биоразнообразие и екосистеми изследвания на Българската академия на науките (БАН) и ще бъде достъпно за посетители от 10 април до 31 май в залата за временни изложби.
Изложбата включва микроскопски снимки на изследвани дървесни фрагменти, открити при археологическите разкопки на античната стена на ул. „Екзарх Йосиф“. Куратори на експозицията са Полина Стоянова, археолог в Регионалния исторически музей (РИМ-София), и гл. ас. д-р Мила Андонова-Кацарски, биолог към Института по биоразнообразие и екосистеми изследвания на БАН.
Директорът на музея доц. д-р Венета Ханджийска-Янкулова откри експозицията, като сподели: „Това е изложба, която на пръв поглед изглежда странна. От гледна точка на това, че исторически музей представя такава изложба. През последните години сме много ангажирани да показваме чудесата на природата. Обикновено бяха растения и животни, а сега и микроскопичния свят.“ Тя акцентира на значимостта на изложбата, която представя нов поглед върху археологическия материал – дървесината, която обикновено не се запазва добре в пластовете от миналото.
Археологически находки и тяхната значимост
Изложбата представя открития, направени по време на археологическите разкопки на ул. „Екзарх Йосиф“ № 35 в София през периода 2017-2020 г. Анализът на находките разкрива кои дървесни видове са били използвани от хората през 16-17 век. Полина Стоянова коментира: „Стандартно в археологията материалите се използват, за да се разкаже историята на хората. Но ние се фокусираме върху историята на живота на един друг вид жив организъм, който също съществува заедно с човек в миналото, в конкретния случай през античността. И това е историята на живота на дърветата.“
Микроскопски изследвания и нови перспективи
Микроскопските изследвания на материалите предоставят допълнителна перспектива към съвършенството на природата, скрито в структурата на дървото. Според Мила Андонова, тези изследвания показват как живите организми създават уникални генетични кодове, които ги свързват с другите, но също така ги правят различни поради адаптацията им към околната среда.
Изложбата „Анатомични перспективи“ не само разкрива нови аспекти на археологията, но и подчертава важността на взаимодействието между природата и човешката история, предлагайки на посетителите уникален поглед върху света на дървесните видове и тяхната роля в миналото.