Илияна Йотова: Гигафабрика в България може да стане национална идея

Проектът е важен за развитието на изкуствения интелект и привличане на стратегически инвестиции

Снимка © БТА

Вицепрезидентът Илияна Йотова обяви, че проектът за гигафабрика в България може да се превърне в национална идея, обединяваща обществото. Тя направи това изявление на кръгла маса, посветена на високотехнологични инвестиции, която се проведе под домакинството на президента.

Форумът е озаглавен "България и петата индустриална революция. Възможности за привличане на стратегически инвеститори за изграждане на фабрики за изкуствен интелект и центрове за данни". Според Йотова, проектът за създаване на гигафабрика е важен не само за развитието на изкуствения интелект, но и за определяне на неговите граници, така че да служи на хората, а не да бъде заплаха за тях.

Тя подчерта, че е от съществено значение България да стане лидер в определянето на политиките за изкуствен интелект. Йотова сподели, че ЕС е изостанал в областта на високите технологии, като акцентира на регулациите, които задушават бизнеса и инвестициите в региона. "Бизнесът в ЕС се чувства притиснат от регулациите, високите цени и липсата на инвестиции", заяви тя.

Илияна Йотова отбеляза, че Европейската комисия е предвидила 485 млрд. евро за изграждане на шест нови гигафабрики, обявени през февруари 2023 г., включително и в България. Тези проекти ще помогнат за укрепване на екосистемата на изкуствения интелект в Европа и ще отговорят на нуждите на всяка държава членка.

Стратегии за иновации и развитие

Вицепрезидентът припомни, че в началото на януари 2023 г. Европейската комисия изготви стратегия за конкурентоспособност, фокусирана върху иновации, декарбонизация и сигурност. Основната цел е преодоляване на изоставането в иновациите, за което са предложени инициативите "гигафабрики за изкуствен интелект" и "приложен изкуствен интелект".

Йотова подчерта, че нова стратегия на ЕС ще се занимава с пречките пред стартиращите и разрастващите се предприятия, с акцент върху развитието на изкуствения интелект. ЕК планира опростяване на бюрократичните правила и предвижда инвестиция от 200 млрд. евро в изкуствен интелект, разпределени в две инициативи.

Предизвикателства пред Европа

Вицепрезидентът изрази мнение, че ще бъде трудно за Европа да догони САЩ и Китай в изграждането на инфраструктурата за изкуствен интелект, но подчерта необходимостта от собствен път на развитие. Тя приветства мерките, които ЕК възнамерява да предприеме с отпускането на средствата, за да се ускори внедряването на нови технологии.

Според Йотова, Европа все още изпреварва САЩ в обучението на млади IT специалисти, като по оценки на ЕС, те са около 200 хиляди души. Според нея, за да се постигне успех в тази област, е необходимо да се работи активно за привличане на инвестиции и създаване на иновации.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини