Годишният доклад на Амнести Интернешънъл за правата на човека в България за 2024 г.

Политическа криза, свобода на словото и права на ЛГБТИ общността – основните проблеми

Снимка © БТА

Политическата криза, свободата на изразяване и правата на ЛГБТИ общността остават основни проблемни области за България според годишния доклад на "Амнести интернешънъл" за 2024 г. за състоянието на правата на човека в 150 държави.

Основни проблеми в правата на човека

Основен акцент в доклада е продължаващата политическа криза, която постави правата на човека в България в режим на изчакване, каза директорът на „Амнести интернешънъл-България“ Найден Рашков по време на представянето на годишния доклад на организацията. Продължаваме да нямаме омбудсман, а ключови комисии и механизми за отстояване на правата на човека са с изтекъл мандат, отбеляза той, като допълни, че България не е изолиран случай на такива проблеми в Източноевропейския регион.

По неговите думи друг ярък пример за нарушаването на правата на човека е приемането на измененията на Закона за предучилищното и училищно образование през април м.г. Забранено беше представянето на информация за нетрадиционната сексуална ориентация. Това не е ново за региона, отличава се ясен шаблон на действие, в който анти ЛГБТИ законодателство върви ръка за ръка с гражданските организации, обясни Рашков.

Нарастващи заплахи за свободата на словото

За поредна година независими журналисти и медии, отразяващи корупцията и организираната престъпност, бяха изправени пред стратегически искове. Повдигането на такива обвинения от страна на официални лица сигнализира за тревожни тенденции в ограничаването на правата на словото, посочи Рашков.

Той определи казуса със събарянето на незаконни постройки в столичния квартал "Захарна фабрика" като хуманитарна криза. Това е недопустимо нарушаване на правата на хората, чиито домове бяха разрушени, заяви той. Рашков допълни, че "Амнести Интернешънъл – България" настоява за създаването на кризисна работна група, а хората, чиито домове са били разрушени, да бъдат обезщетени от държавата.

Неглижирането на уязвимите групи

Като други проблеми Рашков посочи неглижирането на уязвимите групи от страна на държавата – ромите и мигрантите. Той обърна внимание и върху домашното насилие, основано на пола.

Намираме се в ситуация на глобална криза на правата на човека. През 2024 г. сме документирали продължаващото засилване на авторитарните практики и жестокото потискане на тези, които са несъгласни с тях, каза регионалният директор на "Амнести интернешънъл" за Източна Европа и Централна Азия Мари Стрътърс.

Според нея светът не може да се справи с неравенствата, климатичните промени и технологичните трансформации, което излага бъдещите поколения на сериозен риск. Отговорност на всички правителства е да отстояват международното законодателство и правата на човека. Вярваме, че несправедливостта за един е несправедливост за всеки, заяви Стрътърс. По думите ѝ хората трябва да се противопоставят на атаките срещу правата на човека, тъй като авторитарните практики и унищожаването на международното право не са неизбежни.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини