ГДПБЗН подготвя иновации за борба с горските пожари през новия сезон
Четири хеликоптера и нови технологии за предотвратяване на пожари през лятото

По време на предстоящия пожароопасен сезон служителите на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) ще разчитат на четири хеликоптера. Това каза пред журналисти в Казанлък директорът на дирекцията главен комисар Александър Джартов, който е гост на откриването на проекта "Дни на иновации за защита на природата от пожари“, организиран от Лесотехническия университет и Община Казанлък по проекта на Европейския съюз по програма "Хоризонт 2020: Иновативни технологии и социо-еколого-икономически решения за пожарно устойчиви територии в Европа“ – FIRE-RES.
Джартов отбеляза, че е направена предварителна организация с колегите от Военновъздушните сили, за да се осигури по-добра координация преди началото на пожароопасния сезон. „Непрекъснато продължаваме с нашите усилия по придобиване на техника и създаване на добра организация, така че да се справяме по-добре“, увери той.
Гл. комисар Александър Джартов напомни, че са закупени и шест резервоара, които ще снабдяват хеликоптерите с вода. „Те са с капацитет 36 кубични метра“, поясни той. В момента се проучват местата за разполагане на резервоарите, за да се избегнат повреди при тяхното инсталиране. Джартов добави, че предстоят обучения и тренировки с Военновъздушните сили в Пловдив, за да се подготвят служителите за водоснабдяване от резервоарите.
Инвестиции в превенция на горските пожари
„Всички знаем, че изменението на климата е факт, и като обикновени граждани го усещаме всяка година. Повишава се и рискът от горски пожари. Това означава, че всички усилия, които ние полагаме, за да придобием техника и оборудване, могат да се окажат недостатъчни и е необходимо да се инвестира повече в превенция“, каза Джартов. Той подчерта, че проектът в Казанлък работи в посока на инвестиране в превантивни мерки и реализиране на контролируеми мероприятия, които да намалят риска от горски пожари. Според него превенцията е по-важна от готовността и реагирането, тъй като спестява огромни разходи.
Гл. инспектор Николай Николов, експерт в МВР, посочи, че министърът на вътрешните работи Даниел Митов е поставил акцент върху дигитализацията и внедряването на иновации в работата. Той отбеляза, че пожарните служби активно се опитват да наложат иновации като сателитно наблюдение и ранно откриване на пожари. Друга иновация е използването на дронове, включително през нощта, и изкуствен интелект за прогнозиране на пожари.
Нови методи за борба с пожарите
Николов допълни, че днес ще се обсъждат и нови методи за спиране на разпространението на пожарите. Той даде пример с големите пожари в Калифорния от изминалата година, където идеята е била не да се гаси директно пожарът, а да се създаде негоривна ивица, която да спре разпространението на огъня.
По време на пожарите в Рила миналата година са използвани дронове за доставяне на вода, които са могли да донесат около 30 литра вода. „Това се оказа невероятна подкрепа. Тук обаче няма да говорим за гасенето, а за иновации, свързани с предотвратяването и ранното откриване, за да може да има бърза намеса“, завърши Николов.