Fusion Future Conference обсъди бъдещето на ядрената енергия и образованието

Конференцията събра учени и бизнес лидери за иновации в ядрената енергия и развитие на студенти

Снимка © БТА

В Института GATE се проведе Fusion Future Conference, посветена на бъдещето на ядрената енергия, образованието и изкуствения интелект. Събитието, организирано от Alpha Ring International в партньорство с Физическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски", събра учени, бизнес лидери и представители на институции, които обсъдиха ключовата роля на ядрения синтез в глобалната енергийна трансформация и възможностите за развитие на българските студенти.

Сред участниците бяха проф. Гордана Медин от ЦЕРН, Александър Гън от Калифорнийския университет, Искрен Ванков от Alpha Ring International, Джон Пасли от Йоркския университет в Лондон и Теодосий Теодосиев-Тео, физик и преподавател. Проф. Александър Гън подчерта, че "България може да бъде част от енергийната революция. Страната има потенциала да бъде лидер в чистата енергия чрез инвестиции в иновации и възобновяеми източници".

Представяне на Alpha-E

Конференцията представи Alpha-E - авангардна платформа за образование и изследвания в областта на ядрената енергетика, разработена в Силициевата долина съвместно с Оксфордския университет и MIT. Alpha-E ускорителят ще бъде част от практическото обучение на българските студенти във Физическия факултет на Софийския университет. За първи път в Европейския съюз студенти ще имат възможност да се докоснат до сърцето на ядрения синтез чрез технологията.

Проф. д-р на физическите науки Георги Райновски, декан на Физическия факултет, коментира: "Това е безпрецедентна възможност за българските студенти - за първи път те ще могат да работят с реална технология в сърцето на ядрената наука. Това е крачка напред не само за тяхното образование, но и за мястото на България в световната енергийна еволюция".

Поздравления и участие на институции

Поздравление към участниците отправи д-р Милена Дамянова, директор на дирекцията "Наука" в Министерството на образованието и науката. Проф. д-р Силвия Илиева, директор на Института GATE, също поздрави участниците и подчерта ролята на големите данни в решаването на предизвикателствата на съвременния свят.

В кръглата маса на тема ядрен синтез се включиха д-р Александър Гън от Калифорнийския университет и Alpha Ring, както и учени и преподаватели от Физическия факултет на СУ - проф. д-р Ани Пройкова, доц. д-р Стилиян Лишев и доц. д-р Станимир Колев. Модератор на събитието бе д-р Стоил Иванов от катедрата "Радиофизика и електроника" към Физическия факултет.

Искрен Ванков подчерта важността на ядрената енергия, заявявайки: "Ядреният синтез е ключът към бъдеще с устойчиво и чисто енергийно производство. Горди сме, че с Alpha-E подкрепяме българските студенти в създаването на иновации в глобалната енергийна трансформация".

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини