Емил Радев представи изменения за хармонизиране на производствата по несъстоятелност в ЕС
Докладчикът акцентира на важността на общите правила за подобряване на бизнес средата и инвестициите

Българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП и зам.-председател на правната комисия в Европейския парламент Емил Радев представи законодателните си изменения като докладчик на ЕП по директивата за хармонизиране на някои аспекти на производствата по несъстоятелност в ЕС, съобщиха от пресцентъра на ПП ГЕРБ.
По време на заседанието на Комисията по правни въпроси, Радев подчерта важността на уеднаквяването на правилата за несъстоятелност в ЕС, което е от съществено значение за подобряване на бизнес средата, насърчаване на трансграничните инвестиции и укрепване на доверието в европейската икономика. Той изтъкна, че предложените от него изменения имат за цел изграждането на по-цялостна, ефективна и стабилна правна рамка в областта на несъстоятелността.
Разлики в производствата по несъстоятелност
Радев отчете, че резултатите от производствата по несъстоятелност се различават значително в отделните държави членки. Според данни от 2018 г. в ЕС средно се възстановяват 40% от корпоративните заеми и 34% при малките и средни предприятия. Сроковете за производствата варират между 0,6 и 7 години, а съдебните разноски – от 0 до над 10%. Между 10 и 20% от около 120 000–150 000 годишни производства по несъстоятелност включват трансгранично предоставяне на кредити, което подчертава необходимостта от общи правила в ЕС.
Според Радев, „вратичките" в законодателството трябва да бъдат затворени, за да не се използват в ущърб на кредиторите и останалите участници в производствата по несъстоятелност. Измененията, които той предлага, целят да внесат повече яснота в процедурите и да сближат законите на държавите членки, така че предвидените в директивата минимални стандарти да допринесат за намаляване на разходите и по-добра защита на заинтересованите страни.
Предложения за подобрение
Евродепутатът подчерта необходимостта от повече хармонизация в областта на отменителните искове, въвеждането на комитет на кредиторите и засилването на отговорността на директорите в процеса по несъстоятелност. Радев изрази притеснение относно предложените от Европейската комисия опростени процедури за ликвидация на микропредприятия, които крият сериозен риск от правна несигурност и злоупотреби. Той предложи премахването на съответния раздел от директивата, което ще направи новите правила по-устойчиви на манипулации.
От Европейската комисия изразиха готовност да се търсят по-добри законодателни решения за микропредприятията, като се вземе под внимание, че пълната им и правомерна ликвидация често е възпрепятствана заради високи разходи за процедурите. Важно нововъведение в предложението на ЕК е въвеждането на предварителни производства, предназначени да ускорят продажбата на предприятия в затруднено положение, преди да се пристъпи към обявяване на несъстоятелност.
Необходимост от ускоряване на законодателството
По време на дебатите, докладчикът акцентира върху осигуряването на адекватен достъп на синдиците до регистрите, което ще улесни идентифицирането и възстановяването на активите. Радев аргументира, че така ще се минимизират пречките пред проследяването им в различни юрисдикции. Някои от евродепутатите обаче посочиха, че в държавите членки има значителни различия в изискванията за квалификация на синдиците, което също трябва да бъде прецизирано с новите правила.
Участниците в обсъждането бяха единодушни, че законодателната инициатива на ЕК се е проточила твърде много във времето и работата по директивата трябва да се ускори, включително и заради очакванията за бърз напредък по Съюза на капиталовите пазари, който е важен за по-нататъшната финансова и икономическа интеграция в ЕС.