Депутатите одобриха законопроект за защита на сигнализиращи лица
Промените в закона предвиждат премахване на давностния срок за сигнали и нови мерки за прозрачност
Депутатите одобриха законопроект, който предлага важни промени в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали за нарушения. Гласуването се състоя на 10 октомври 2023 г. и е част от усилията на правителството за изпълнение на ангажиментите по Националния план за възстановяване и устойчивост.
Внесени бяха два законопроекта - единият от Министерския съвет, а другият от народни представители от "Продължаваме промяната - Демократична България". И двата проекта предвиждат транспониране на европейска директива, която премахва 2-годишния давностен срок. Това означава, че лицата, подавали сигнали за нарушения, случили се преди повече от две години, ще получат защита.
Подкрепа и участие в дебата
Законопроектът на ПП-ДБ получи подкрепата на депутатите от групата, както и от ДПС, ИТН и МЕЧ. Също така, седем депутати от ГЕРБ подкрепиха текстовете. По време на дебата министърът на правосъдието Георги Георгиев заяви: "Това е оригиналният превод на директивата в законопроект, който по неведоми пътища е достигнал до някои политически сили".
С новия законопроект се предвижда по-широк обхват на лицата, които могат да получат защита. Освен защитата на лица, които подават сигнали, се включват и бивши служители, кандидати за работа и лица, които желаят да предоставят услуги на организация, при условие че информацията е получена по време на процеса на подбор.
Етичен кодекс и прозрачност
Законопроектът включва и регламентация за приемане на Етичен кодекс на общинските съветници. Общинският съвет ще избира постоянна етична комисия, която ще разглежда сигнали за неетично поведение и конфликт на интереси. Членовете на комисията ще отчитат и публикуват информация за броя на подадените сигнали за нарушения и предприетите действия.
С новите мерки се цели повишаване на прозрачността и отчетността в местното самоуправление. Законодателните изменения са наложителни за подобряване на механизмите за разглеждане на сигнали и налагане на санкции, което е от съществено значение за ефективното функциониране на местната власт.
Приемането на този законопроект е ключово за осигуряване на защита на лицата, които подават сигнали за нарушения, и за укрепване на доверието в институциите, което е основна цел в контекста на реформите в страната.