Депутатите очакват положителен доклад за въвеждане на еврото през юни

Политиците са уверени в изпълнението на критериите и подготвят законодателни мерки за стабилност до 2026 г.

Депутатите очакват положителен доклад за въвеждане на еврото през юни
Снимка © БТА

Депутати в Народното събрание изразиха очакванията си за положителна оценка в конвергентния доклад, който ще бъде публикуван в началото на юни. Докладът оценява готовността на България за въвеждане на еврото като национална валута.

Позитивни прогнози за конвергентния доклад

Председателят на бюджетната комисия и депутат от ГЕРБ-СДС Делян Добрев заяви пред журналисти, че очаква докладът да бъде положителен. Той подчерта, че няма основания за съмнения относно това становище.

Мартин Димитров от парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ също изрази увереност в благоприятната оценка. Той посочи, че България изпълнява всички критерии, включително последния за инфлацията през април. Според него страната може да стане част от еврозоната от 1 януари 2026 г. Димитров отбеляза и че изказванията на представители на Европейската комисия в медиите са подкрепящи.

Подкрепа от страна на БСП и предпазни мерки

Кирил Добрев, заместник-председател на парламентарната група на „БСП – Обединена левица“, сподели, че няма предварителна информация, но всички знаци от Европейската комисия сочат към положителен доклад. Той заяви: „В мое лице имате един убеден европеец и знам, че пътят, по който сме тръгнали, е правилен.“

Добрев допълни, че поетапната подготовка до 1 януари 2026 г. трябва да включва законодателни промени, които да ограничат възможностите за спекула и да осигурят стабилност, така че преходът към еврото да се случи без сътресения.

Подготовката за приемане на еврото

Очакванията за положителна оценка в конвергентния доклад са важен етап в процеса на присъединяване на България към еврозоната. Кандидатурата на страната включва изпълнение на редица икономически и институционални критерии, като стабилност на цените, здрав държавен бюджет и стабилен финансов сектор.

Един от основните последни критерии, който се следи от Европейската комисия, е нивото на инфлацията през април. Според депутатите България постига изискванията. Подготовката за влизане в еврозоната е свързана и с мерки за ограничаване на пазарните спекулации, които биха могли да повлияят негативно на икономиката при преминаването към новата валута.

По всичко личи, че българският парламент и политическият елит подкрепят интеграцията на страната към еврозоната и се стремят към координирани стъпки за нейното безпроблемно осъществяване до началото на 2026 г.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини