Депутатите обсъждат увеличението на заплатите в БНТ, БНР и БТА

Срещата с ръководствата на обществените медии е насрочена за 16:15 часа след протест за 15% увеличение на възнагражденията

Снимка © Владимир Шоков, БТА

Депутатите от Комисията по културата и медиите ще се срещнат с директорите на Българската национална телевизия (БНТ) и Българското национално радио (БНР), Емил Кошлуков и Милен Митев, както и с представители от Съвета за електронни медии. Срещата е по повод протестите на трите обществени медии – БНТ, БНР и Българската телеграфна агенция (БТА), които настояват за увеличение на заплатите с минимум 15%. Това обяви председателят на комисията Тошко Йорданов.

Заседанието е насрочено за 16:15 часа, но може да се проведе по-късно, тъй като депутатите удължиха работното си време заради избирането на заместник-председатели на управленските органи на Комисията по финансов надзор. Преди това те трябва да гласуват три законопроекта.

Причини за протестите и искания

Причината за появата на срещата между депутатите и ръководствата на обществените медии е организираният протест по-рано същия ден, при който журналисти и служители на БНТ, БНР и БТА блокираха кръстовището при Ректората на Софийския университет в София. Акцията е инициирана от синдикалните структури на КНСБ и Конфедерация на труда „Подкрепа“ в обществените медии.

Работещите в медиите настояват за повишение на възнагражденията с минимум 15%. Това би изисквало допълнителни 14 милиона лева от държавния бюджет, разпределени, както следва:

  • 6 милиона лева за БНТ,
  • 5 милиона лева за БНР,
  • 3 милиона лева за БТА.

В тази връзка е изпратено и писмо до финансовия министър с искане за спешна среща, на която да се обсъдят възможностите за финансиране на това увеличение.

Дебатът в парламента и критиките между депутати

След като беше гласуван законопроектът за управление на обществените отпадъци, председателят на комисията по култура Тошко Йорданов изрази недоволството си от действията на депутатите от „Възраждане“, които са искали да забавят заседанията. Това би могло да попречи на предвидената среща с ръководствата на обществените медии. Представителите на партията поискаха 30-минутна почивка, за да проведат заседание на енергийната комисия.

В отговор депутатът Цончо Ганев нарече Йорданов „мързелив“ и заяви, че той често прави заседанията прекалено кратки, като ограничава възможността на колегите да се изказват. Костадин Костадинов от „Възраждане“ също се включи в критиките и нарече Йорданов „лице“, като защитата си изрази в резки думи, които предизвикаха забележка от председателката на парламента Наталия Киселова за липса на уважение.

Костадинов настоя, че депутатите от ИТН не изпълняват обещанията си относно подкрепата за референдум, а Йорданов отговори с остър тон, уточнявайки, че не биха подкрепили идеи, които противоречат на позициите им. Той заяви, че ИТН са подкрепили законни референдуми, но не биха подкрепили „безумни планове“ на други партии без мнозинство и съгласие.

Обществената значимост на протестите в медийната сфера

Протестите на обществените медии отразяват напрежението в сектора относно финансирането и условията на труд. Настояването за увеличение на заплатите е мотивирано от нуждата да се подобрят материалните условия на работещите в ключови държавни медийни институции, които изпълняват обществена функция. Провежданата среща между депутатите и ръководителите на БНТ и БНР ще даде възможност за обсъждане на конкретни мерки и варианти за финансиране на исканите промени.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини