Депутати обсъждат въвеждането на религията в учебната програма

Кръгла маса под егидата на МОН разгледа ползите и предизвикателствата на религиозното обучение

Снимка © БТА

Депутати обсъдиха въвеждането на религията в учебната програма по време на кръгла маса, организирана от Министерството на образованието и науката (МОН). На дискусията присъстваха народни представители, сред които Марио Рангелов, Фатима Йълдъс, Елисавета Белобрадова, Тома Биков и Петър Николов.

„Смятам, че въвеждането на такъв задължителен предмет в значителна степен ще засили интереса към религиите и ще помогне на учениците да се запознаят с основните добродетели. Това ще позволи на много деца да намерят пътя към истинската религия и християнските добродетели, в които нашата нация е формирана в най-голяма степен,“ заяви Андрей Чорбанов, председател на комисията по образование и наука.

Той допълни, че чрез въвеждането на религията в образованието това ще бъде от полза за българските деца и семейства, тъй като всички традиционни религии в България проповядват толерантност и любов, а не агресия.

Съществуващи практики в образованието

„Религията вече се изучава и присъства в образователната система като избираем предмет в три различни варианта, предложени с утвърдени учебници от 1 до 12 клас, както и в петте духовни училища, които държавата подкрепя от много години. Всичко това показва, че в момента имаме добро сътрудничество със съответните духовни институции,“ каза бившият министър на образованието и науката Николай Денков.

Проблеми и предизвикателства

По време на дискусията Николай Денков изтъкна четири проблема пред панела и уточни, че предложенията, представени от МОН, съдържат проблеми, които е важно да бъдат адресирани и изчистени преди да се правят промени в Закона за образованието.

Дискусията затвори важен аспект относно необходимостта от задълбочено разглеждане на темата, за да се осигури адекватно внедряване на религиозното обучение в учебната програма.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини