Д-р София Ангелова: Никотинът в бездимния тютюн е двойно повече от цигарите
Форум Longevity Forum разкрива рисковете от бездимни изделия и статистика за тютюнопушенето в България

Пулмологът д-р София Ангелова заяви, че никотинът в бездимния тютюн е двойно повече в сравнение с традиционните цигари и е равен на 60 изпушени цигари. Тя направи коментара по време на форума Longevity Forum, организиран от „Капитал“, подчертавайки рисковете от употребата на бездимни изделия.
Според д-р Ангелова, бездимният тютюн води до пристрастяване и често връща потребителите към конвенционалните цигари. Тя изтъкна, че здравните последици от употребата на снус включват различни видове рак, подутини в устната кухина, възпаление на венците, загуба на зъби и дори никотиново отравяне при деца, които го консумират като сладкиши.
Статистика за тютюнопушенето в България
Д-р Ангелова посочи, че над 30% от българите пушат, което е значително по-високо в сравнение с около 15% в Европа. Тя посочи, че 15-годишните момичета в България заемат първото място в Европейския съюз по пушене, докато момчетата са на второ място след хърватските връстници.
Според нея, всяка година осем милиона души умират по света заради тютюнопушенето, а хиляди вредни вещества присъстват в цигарите и техния дим. Д-р Ангелова отбеляза, че употребата на тютюн в развитите страни намалява, но тютюневата индустрия става все по-агресивна, предлагайки нови продукти като вейпове и бездимни цигари, които също съдържат вредни вещества.
Рискове от вейпове и наргиле
Лекарят подчерта, че вейповете съдържат ароматизатори, които увеличават токсичността за кръвоносните съдове и дихателната система. На българския пазар се предлагат вейпове, съдържащи хексахидроканабинол, който може да наруши централната нервна система. Тя припомни инцидента с момче от Плевен, което загина след употреба на вейп.
Д-р Ангелова сподели и за вредите от еднократните вейп наргилета, които могат да причинят сериозни проблеми на носната кухина и дори припадъци заради недостатъчно кислород за мозъка.
Влияние на тютюнопушенето върху здравето на децата
Според статистика, всяка година в България около три хиляди души развиват рак на белите дробове, а преживяемостта след поставяне на диагнозата е само пет години. Д-р Ангелова подчерта, че никога не е късно да се откажат цигарите.
Проучване от 2015 г. показва, че децата на майки, които са пушили по време на бременността, са 1,5 пъти по-склонни да развият астма през първите две години от живота си. Ако и бабата пуши, рискът нараства до 2,6 пъти.
По данни на Световната здравна организация, около 700 милиона деца по света са изложени на пасивно пушене, от които 166 хиляди умират всяка година заради вредите от тютюневия дим.