Централна комисия отчита дейността си за 2023 г. в борба с противообществените прояви на малолетните

Забелязват се тревожни тенденции за намаляване на възрастта на деянията и увеличаване на жестокостта

Снимка © БТА

Централна комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните към Министерския съвет проведе заседание и прие Отчетен доклад за дейността на Централната и местните комисии за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните през 2023 г., както и Анализ на състоянието и тенденциите на престъпността и противообществените прояви, извършени от тях през 2023 г., съобщават от пресцентъра на Министерския съвет.

„Удовлетворен съм от свършената работа през 2023 г., от повишения брой кампании, инициативи и дейности за борба с противообществените прояви, които Комисията е реализирала. Обезпокоен съм обаче от тенденциите, свързани с намаляване на възрастта при деянията, увеличаване на броя и жестокостта при някои от нарушенията, все по-застъпената употреба на опиати - въпреки отчетения общ ръст на намаляване на криминалните прояви спрямо 2022 г. Усещането за липса на държава и сигурност влияе сериозно върху психиката на подрастващите, неслучайно сме свидетели и на такъв тежък упадък на моралните ценности.", подчерта Зафиров.

Криминогенни фактори

Сред основните криминогенни фактори за престъпността и противообществените прояви на малолетни и непълнолетни бяха отчетени:

  • нисък жизнен стандарт;
  • безработица;
  • бедност;
  • ценностни модели, които толерират агресия и насилие, включително по медии и интернет;
  • необхващане и отпадане от училище;
  • недостатъчно добре развита система за психологична помощ и социално-педагогически услуги;
  • насилие в семейството;
  • ниско образование и култура на родителите;
  • проблеми в общуването между родители и деца.

„Ясно ми е, че политическата ситуация в страната допринесе много, но не е добре, че в средата на 2025 г. да приемаме отчет за 2023 г. Необходимо е в най-бърз порядък да бъде представен и този за 2024 г. Това ще ни даде възможност по-равномерно да отчитаме проблемите и да предлагаме мерки за справяне с тях.", заяви Зафиров.

Подкрепа от местните комисии

Централната комисия се състои от представители на всички заинтересовани институции. Тя се подпомага от местни комисии, чиято дейност включва анализ на криминогенните фактори, предотвратяване и ограничаване на действието им, идентификация, проучване и анализ на проблемите, свързани с девиациите в поведението на подрастващите на територията на съответната община/район, работа по стратегии, програми и проекти; партньорство с други институции, квалификационна дейност.

Поради сериозния интерес в научните и в обществено-политически среди Централната комисия ще възобнови издаването на хартия на сп. Обществено възпитание, което е с над 70-годишна история.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини