БСП в управлението: предизвикателства и отговорности
Лидерът Атанас Зафиров и Иван Таков обсъждат ролята и успехите на партията в правителството

БСП е постъпила правилно, като е решила да влезе в управлението на страната, но тепърва ще трябва да го изпълни със съдържание. Така може да се обобщят изводите на лидера на партията и вицепремиер Атанас Зафиров и председателят на градския съвет на левицата в София Иван Таков. Двамата говориха по време на среща на столичните структури на БСП.
Позицията на БСП в управлението
„Решението БСП да се включи в управлението не се прие еднозначно от нашите другари в партията. Аз приемам и разбирам тревогите и притесненията им, но след достатъчно въпроси и аргументирани отговори по време на срещите ни всичстигнахме до извода, че отговорното поведение в тази ситуация беше партията да приеме предизвикателството. БСП постъпи отговорно с участието си в съвместното управление. Нямахме право да допуснем България да продължи да се движи на автопилот,“ каза Иван Таков.
Той изреди някои от успехите на левицата в управлението: решението България да не продава двата реактора от АЕЦ Козлодуй на Украйна, отказът на страната да разпише споразумението за подкрепа за възстановяването на Украйна, приет държавен бюджет за 2025 г. и повече пари за спортното министерство, което в момента се ръководи от кадър на БСП.
На БСП все още ѝ липсва ясна физиономия в този кабинет. БСП трябва да има по-ясна роля в кабинета. Нужна е активна работа на министрите. Пред кабинета стоят три огромни предизвикателства, които са свързани помежду си. Те се отнасят към социалната база на БСП. Първото е очакваното влизане в еврозоната от 1 януари 2026 г. Таков обясни, че разговорът не е дали трябва да приемем еврото, а какво точно следва, ако конвергентният доклад през юни бъде положителен.
Предизвикателствата пред БСП
БСП не може да си позволи да бъде страничен наблюдател на тези процеси, каза Таков. Той поиска качествен анализ на рисковете след приемането на еврото.
Като второ голямо предизвикателство той изтъкна търговските войни, понеже те засягат хората с най-ниски доходи. На трето място постави големия план за превъоръжаването на Европейския съюз и попита склонна ли е България да реше социалните плащания, за да налива пари за оръжия - и в частни ръце, като дори намекна за необходимост от промяна на данъчната система.
Следва да направим следващата важна стъпка - да осмислим съществуването на БСП в бъдеще. Трябва да имаме жизнена партия, да се отворим към младите, защото България има нужда от силна социалистическа партия, която може да гарантира справедливост, каза още Таков.
Работа на парламента и международната обстановка
След него излезе председателят на Народното събрание Наталия Киселова, избрана за депутат от листата на БСП. Тя предостави статистика за работата на парламента - колко и какви са приетите закони и похвали регионалния министър от БСП Иван Иванов колко пъти се е явявал на парламентарен контрол.
„В момента сме свидетели на коренна промяна в международната обстановка. Тя прилича на 70-те години, когато два формирани блока не желаят да воюват, а да търгуват. Темата, която новият президент на САЩ, през цялото време използва, понятието сделка. Промяната в международното положение предполагам ще доведе до промени в рамките на Европа и Европейския съюз и България трябва да има стабилно правителство, което да отстоява националния интерес,“ каза Киселова.
„Решението на 'БСП - Обединена левица' да влезем в управлението беше свързано с необходимостта да сложим край на политическата криза и да стартират оздравителните процеси не само в обществото, но и в нашата партия, защото България има нужда от реална политическа стабилност, която да способства за ръст на икономиката и доходите, за връщането на гражданите в политическата система, партии и парламентаризма. Няма как като партия да търсим възвръщане на нашите позиции в политиката и обществото без да участваме в решаването на проблемите. БСП не е предала своите избиратели, влизайки в управлението,“ каза Зафиров.
Той добави, че: „Имаме възможност да реализираме поне част от нашите предизборни обещания. Отказахме се от една пагубна политическа линия да сме безкрайно в опозиция, което доведе до загубата на над 700 хил. гласа за последните години. Убедено твърдя, че решението за влизането на нашата партия в управлението беше безалтернативно. Обратното би означавало задълбочаване на политическата криза в страната и създаване на едно изцяло дясно управление, което щеше да доведе само до едно - продължаване на маргинализацията на БСП.“
Зафиров призна още, че не е без значение, че БСП участва в кадровите назначения. „За мен беше изненада колко работа сме свършили за тези 100 дни, за които имаше и два вота на недоверие и опити да се спре работата на правителството. И се замислих колко много ли още може да свършим за година, за две, за четири,“ завърши Зафиров.