Българският патриарх Даниил отслужва литургия за Възкресение Христово днес
Церемонията в храма 'Св. Неделя' започва в 11:00 ч. с четене на евангелски текстове на различни езици

Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил ще отслужи днес богослужение за така нареченото Второ Възкресение Христово в митрополитския катедрален храм "Св. Неделя". Церемонията започва от 11:00 ч., съобщават от Софийската митрополия в сайта си.
На тази празнична литургия, по традиция, се четат текстове от Евангелието на различни езици, посветени на Възкресението на Божия син - Иисус Христос. Така се напомня, че благата вест за Христовото Възкресение е била отнесена от апостолите до всички народи по света.
През тази година християните по цял свят празнуват Възкресение Христово на една дата, независимо дали са православни, католици или арменци. Възкресение Христово, или Великден, е денят, в който християните празнуват Възкресението на Сина Божи Иисус Христос на третия ден след разпъването му на кръст и погребването. Със смъртта си Иисус Христос е изкупил греховете на човечеството, а с Възкресението си е дал надежда за живот след смъртта.
В евангелските текстове често се споменава, че приживе Иисус Христос нееднократно е предсказвал разпъването си на Кръста и Възкресението си след три дни. Когато на третия ден след погребението му Мария Магдалина отива с други жени в гробницата, за да намаже тялото на Иисус с благовонни масла, каквато е била древноюдейската традиция, намира гробницата празна.
Както писа БТА, вярващи и невярващи у нас знаят, че датата на Великден се мени всяка година. За някои това е объркващо, но вярващите по начало приемат тази реалност спокойно. Всички знаят, че тази подвижност на най-важните празници я има и в исляма, и в юдаизма, каза за БТА преди дни богословът проф. Иван Желев, попитан как се изчислява датата на Великден.
Великден наричаме празника Възкресение Христово. Названието Великден идва от евангелския текст. В Евангелието от Йоан еврейският празник Пасха е наречен Великден (Йоан 19:31) и тъй като Иисус Христос е възкръснал в деня веднага след еврейската Пасха, Възкресение Христово е получило и тези допълнителни названия - Великден и Пасха, каза богословът.
През тази година и по православния, и по римокатолическия календар Възкресение Христово е в един и същи ден. Такова съвпадение се случва през няколко години и това е добре за тези страни и региони, където живеят заедно православни и католици, както и протестанти, които по начало се водят по римокатолическата пасхалия или по пасхалията на преобладаващата християнска църква, обясни тогава за БТА проф. Иван Желев.