България се въздържа при гласуването на Пандемичното споразумение на 78-ата СЗО асамблея
На 78-ата Световна здравна асамблея 124 държави подкрепиха проекта, но България и още 10 страни се въздържаха поради незавършени преговори

На 78-ата Световна здравна асамблея, проведена в Женева, 124 от 181 държави членки с право на глас подкрепиха проекта на Пандемично споразумение, докато 11, сред които и България, се въздържаха, съобщават от Министерството на здравеопазването. Гласуването бе проведено в рамките на форматите на високо ниво на асамблеята.
Гласуването и позицията на България
От 181 държави с право на глас 46 отсъстваха от гласуването. Освен България, въздържаха се още четири страни членки на Европейския съюз – Италия, Нидерландия, Полша и Словакия. Българската делегация направи изказване в съответствие с одобрената позиция на Министерския съвет, като изтъкна, че поради незавършеността на преговорния процес по целия пакет от договорености запазва суверенното си право да прецени по-нататъшните действия след получаване на цялата необходима информация.
Министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов участва активно в заседанията и подчерта, че членството на България в Изпълнителния съвет на Световната здравна организация (СЗО) налага отговорност за приоритетно разпределяне на ресурсите и укрепване на международното сътрудничество. Той акцентира върху необходимостта от допълнителни преговори по анекса към проекта и подчерта, че България не е в позиция да изрази безусловна подкрепа на настоящия етап.
Контекст и бъдещи стъпки по Пандемичното споразумение
Годишната среща на СЗО, на която присъстват делегати от 194 държави членки, се съсредоточава върху официалното приемане на международен договор, предназначен да подобри координацията при бъдещи пандемии. Документът е разработен с рекордно бързи темпове и цели да предотврати хаоса, наблюдаван по време на пандемията от коронавирус и да гарантира по-справедливо разпределение на ваксините и медицински материали при бъдещи здравни кризи.
Въпреки подкрепата, няколко спорни въпроса остават нерешени. Те ще бъдат предмет на отделни преговори, планирани да започнат през юли 2025 г. и да приключат през май 2026 г. Сред тях е начинът, по който производителите ще получават достъп до патогени с пандемичен потенциал, както и условията, при които държавите, предоставящи патогените, ще бъдат компенсирани.
На този етап текстът на Пандемичното споразумение няма да бъде отворен за подпис, докато преговорите по анекса не бъдат приключени.
България и международната отговорност
Министър Кирилов направи изказване в рамките на общия дебат „Един свят за здраве“, като акцентира върху значението на ангажимента на България към ефективна координация и отговорно разходване на финансовите ресурси. Той посочи, че предвид предстоящите преговори и подготовката за организацията на работата на Конференцията на страните, България ще оценява бъдещите си позиции в контекста на цялостната информация и постигнатите договорености.
Генералният директор на СЗО изрази увереност, че опасенията на държавите, които засега се въздържаха при гласуването, ще бъдат взети предвид и адресирани при предстоящите преговори, което ще допринесе за достигане на широк консенсус по темата.