България и Румъния стартират съвместен проект Fast Danube 2 за подобряване на Дунавската навигация

Проектът на стойност 230 млн. евро ще увеличи свързаността и безопасността в региона

Снимка © БТА

България и Румъния ще възлагат съвместно обществените поръчки по проект Fast Danube 2, съобщиха от Министерството на транспорта и съобщенията. Това става възможно след подписано споразумение между българската Изпълнителна агенция (ИА) „Проучване и поддържане на река Дунав“ и Речна администрация за Долен Дунав – Галац (Румъния). Споразумението бе подписано в рамките на среща по проект „Подобряване на условията за корабоплаване в общия българо-румънски участък на р. Дунав“.

“Проект Fast Danube 2 ще допринесе за по-добрата свързаност на Дунавския регион с останалата част на Европейския съюз, както и за улесняване на свободното движение на хора и товари“, заяви заместник-министърът на транспорта и съобщенията Ангел Забуртов, цитиран в прессъобщението. Проектът е одобрен за финансиране от Европейската комисия чрез Механизма за свързване на Европа на обща стойност близо 230 млн. евро.

В рамките на инициативата са заложени мащабни инженерни мерки с цел повишаване на навигационната безопасност в общия участък на реката, посочи още заместник-министърът. „Инвестицията има стратегическо значение не само за България и Румъния, но и за цялото европейско семейство. Убеден съм, че с добра координация и екипна работа ще постигнем поставените цели“, добави той.

Стратегическо значение на проекта

Ангел Забуртов обобщи, че проектът FAST Danube 2 е част от по-широката рамка на Трансевропейската транспортна мрежа и допринася за оптимизацията на Рейнско-Дунавския коридор. Той подчерта, че проектът е пример за устойчиво и дългосрочно сътрудничество между двете съседни страни в областта на транспортната инфраструктура и регионалната мобилност.

Участие в срещата взеха посланикът на Румъния в България Бръндуша Йоана Предеску, Йонут-Кристиан Съвойу, държавен секретар в Министерството на транспорта и инфраструктурата на Румъния, представители на Европейската комисия, както и на компетентните институции от България и Румъния.

Дискусии и бъдещи стъпки

По-рано този месец вицепремиерът Атанас Зафиров се срещна в Букурещ с румънския премиер Марчел Чолаку. FAST Danube 2 бе една от дискутираните теми на срещата. Зафиров изрази мнение, че проектът ще реши много от проблемите на корабоплаването по река Дунав, като я направи на практика плавателна през целия период от годината.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини