БАПЗГ настоява за договор с НЗОК и стандарт за здравни грижи

Професионалистите по здравни грижи искат финансиране и подобряване на качеството на услугите

Снимка © БТА

Професионалистите по здравни грижи в България настояват да станат договорен партньор на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и да бъде въведен стандарт по здравни грижи. Искането беше изразено в националния пресклуб на БТА от ръководството на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ).

От асоциацията подчертаха необходимостта от механизъм за пряко сключване на договор между НЗОК и всички изпълнители на здравни грижи в извънболничната помощ, който да бъде подготвен и въведен от 2026 г. Дияна Георгиева, председател на БАПЗГ, заяви, че нуждата от долекуване в домашни условия нараства, а пациентите остават забравени. Тя подчерта, че асоциацията настоява да стане договорен партньор на НЗОК, за да получават заплащане медицинските услуги, извършвани от практиките на професионалистите по здравни грижи.

Георгиева посочи, че в страната от създадените 101 практики на професионалисти по здравни грижи, в момента работят само 37, тъй като НЗОК не заплаща услугите, предоставяни в тях. От асоциацията искат здравната каса да започне да финансира тези услуги за здравноосигурените пациенти. Александър Василев, заместник-председател на БАПЗГ, отбеляза, че не е предвидена възможност за безплатна грижа в домашни условия за пациенти, преминали през инфаркт, инсулт, големи хирургични интервенции или онкологични заболявания.

Анелия Атанасова, председател на Националното сдружение на амбулаториите за здравни грижи, посочи, че близо 15 хиляди души са се възползвали от грижите на тези практики, но само тези с финансови възможности. Петя Недкова, председател на Националния съвет по качество към БАПЗГ, добави, че финансирането на тези практики би довело до качествена грижа за пациентите и намаляване на хоспитализациите.

Второто искане на асоциацията е да се съдейства за въвеждането на стандарт по здравни грижи, обвързан с качеството на здравната грижа. Георгиева поясни, че в стандарта трябва да бъде описано кой, какво и кога може да извършва. Тя добави, че изискването за качество е в полза на пациентите, като те трябва да имат гаранция, че получават услуги от специалист с необходимата квалификация. Недкова допълни, че медицинският стандарт ще определи точните параметри на качеството, следвайки европейските норми.

БАПЗГ предлага също така към всяка клинична пътека в болниците да бъдат описани задълженията на професионалистите по здравни грижи. Дейностите, извършвани от тях, трябва да бъдат въвеждани в Националната здравноинформационна система, за да се установи относителният дял на тези дейности спрямо другите, което ще помогне за по-добро управление на здравните услуги.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини