Атанас Зафиров обсъди проекта FAST Danube 2 с румънския премиер
Проектът за подобряване на корабоплаването по Дунав очаква подпис и ратификация от българския парламент

Българската държава вече има готово решение по проекта за подобряване на корабоплаването по река Дунав FAST Danube 2, съобщи в интервю за БТА вицепремиерът Атанас Зафиров. Вицепремиерът посети Румъния и се срещна в Букурещ с румънския премиер Марчел Чолаку, където проектът FAST Danube 2 бе една от основните теми на обсъждане.
“Решението ни е представено на румънската страна под формата на конкретно споразумение. Проектът FAST Danube 2 очаква подпис от румънската страна и може да стартира веднага, след като премине през съответната ратификация в българския парламент,” отбеляза Зафиров непосредствено след срещата.
Той изрази мнение, че проектът ще реши много от проблемите на корабоплаването по река Дунав, като я направи на практика плавателна през целия период от годината. “Този проект до момента беше една от пречките за стартиране на останалите проекти, за които говорихме днес с румънския премиер - изграждането на мостове, съоръжения, фериботни връзки и даването на възможност за ускорено развитие на икономическите отношения между двете държави,” уточни Атанас Зафиров.
Разговори за инфраструктурни проекти
В отговор на въпрос на БТА за времевите измерения и крайни срокове на изброените проекти, българският вицепремиер коментира, че разговорите за втория мост между Русе и Гюргево са в много напреднал етап. “Аз поставих много сериозно въпроса за изграждане на мостово съоръжение между Силистра и Кълъраш, в контекста на взаимната свързаност, която е издигната в ранг на стратегически приоритет между двете държави,” добави той.
По време на срещата в Букурещ са били обсъдени и възможностите за оптимизиране на търговско-икономическите отношения. “Изразих задоволство от нивото на туристическите ни връзки и възможността от създаване на съвместни брандове за привличане на туристи от далечни дестинации,” коментира Зафиров.
Хидроенергийният комплекс и сътрудничество
Той поставил и темата за хидроенергийния комплекс “Никопол-Турну Мъгуреле”, който е с 50-годишна давност и е бил преподписан миналата година. “За съжаление изборите в двете страни отложиха този проект. Надявам се той отново да бъде сложен на масата за разговори, тъй като е отлична възможност за достъп до евтина, зелена електроенергия,” уточни българският вицепремиер.
Атанас Зафиров подчерта, че Румъния е вторият най-голям външно-търговски партньор на България и определи отношенията в областта на туризма и икономиката като отлични. “Отбелязахме, че сега е моментът, в контекста на геополитическата обстановка, тази мобилна свързаност да се издигне в ранг на приоритет между двете държави,” добави той.
Лични срещи и политически въпроси
По време на посещението си, Зафиров и Чолаку са имали и среща на четири очи, на която са обсъдили политическата ситуация в двете страни. “Пожелах успех на предстоящите избори на кандидата на управляващата коалиция и изразих надежда, че Социалдемократическата партия ще запази статута си на най-голяма и най-влиятелна политическа сила в Румъния,” коментира българският вицепремиер.
Той изрази удовлетвореност от функционирането на коалицията в Румъния, като подчерта, че тя е пример за стабилно управление, когато тяснопартийният интерес отстъпи на държавния интерес. “Това е важен урок за нас в България,” заключи Атанас Зафиров.