Вицепрезидентът Йотова откри изложба за 15 години "За жените в науката"

Изложбата на Моста на НДК представя 39 български жени учени, които съчетават професионализъм и лични роли, вдъхновявайки обществото

Вицепрезидентът Йотова откри изложба за 15 години "За жените в науката"
Снимка © Христо Касабов, БТА

Вицепрезидентът Илияна Йотова откри изложба на Моста на НДК в София, посветена на 15-ата годишнина на Националната програма „За жените в науката“. Тя определя събитието като уникално и изключително признание за 39-те български жени учени, които са били отличени чрез програмата през годините. Йотова изрази надежда броят на жените в науката да се увеличава и подчерта, че те са пример за смелост и многостранност – съчетават ролите си на майки, съпруги и учени с висок професионализъм.

Изложбата – вдъхновение за обществото

Според вицепрезидента преминаването през изложбата на Моста на НДК дава на жителите на София и гостите на града стимул и вдъхновение. „Да, много е трудно, но си заслужава – всички препятствия са само малки камъчета по пътя към големите резултати“, заяви Йотова. Тя акцентира, че тези учени жени носят славата на България по света и туристите ще видят в тях не само изразителни лица, но и блестящ ум.

„Трябва да бъдем благодарни за приноса на тези млади и невероятни български учени от световно ниво“, допълни тя. Вицепрезидентът подчерта, че те не се страхуват да предсказват бъдещето в свят, изпълнен с несигурност. Особено внимание обърна на медицината, която според нея е най-любимата й сфера. Йотова отбеляза, че често е трудно дори да бъде произнесено наименуването на техните открития и специалности, което е доказателство за изключителното им ниво. Тя припомни, че медицината днес съчетава таланта с високите технологии и че тези учени работят за общото благо на човечеството.

Научни проекти с обществено значение

Сред отличените е гл. ас. д-р Радослава Бекова, която получи награда за проект, свързан с изследване на замърсяването с морски отпадъци по българското Черноморско крайбрежие. Д-р Бекова нарече престижния приз един от най-значимите в нейната кариера. Тя подчерта връзката между жените в науката в България и значимостта на съвместната работа. Замърсяването на морето е сред най-големите екологични проблеми и изследванията в тази посока допринасят за опазването на околната среда.

Заместник-кметът на София по култура, образование, спорт и младежки дейности Благородна Здравкова също изказа пожелание за нови успехи на жените учени в България.

Значимостта на жените в науката

Изложбата като част от националната програма „За жените в науката“ отбелязва 15 години на подкрепа и признание за приносa на жените в научната сфера. Тя събира истории и постижения на 39 жени учени, които с постоянство и талант формират бъдещето на българската наука. Това илюстрира нарастващата роля на жените в научната общност и тяхното значение за развитието на науката и обществото у нас.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини