Трето издание на конференцията „Добродетели на духа и волята“ в София

Ученици от 15 училища ще представят разработки за важни моменти от българската история на 2 и 3 май 2025 г.

Снимка © БТА

Повече от 50 ученици от 15 училища ще вземат участие в третото издание на конференцията „Добродетели на духа и волята“, която ще се проведе на 2 и 3 май в Регионалния исторически музей в София. Ще бъдат представени разработки по теми, свързани с едни от най-драматичните и героични моменти от българската история, включително „100 години от атентата в църквата „Света Неделя““, „90 години от ръкополагането на митрополит Борис“ и „165 години от Великденската акция“.

Официалното откриване на конференцията е на 2 май 2025 г. от 16:00 ч. в зала 1 на музея. В същия ден ще бъдат поднесени цветя пред храм „Света Неделя“ в памет на жертвите и като знак за размисъл, че историята трябва да се помни, за да не се повтаря.

Конференцията и нейните категории

Конференцията има състезателен характер, а участията са разпределени в четири категории: есе, доклад, мултимедийна презентация и видео филм. По този начин се дава възможност за разказ за тези паметни събития в контекста на съвремието. Компетентно жури ще определи победителите, а наградените ще получат призове, осигурени от партньорите на събитието, сред които са д-р Емил Бранчевски - кмет на район „Илинден“, Стоименка Димитрова - директор на 33. ЕГ „Света София“, Църковното настоятелство на храм „Св. Патриарх Евтимий Търновски“, Читалище „Г. С. Раковски – 1925“, издателство „Българска история“, Регионален исторически музей – София и Сдружение „Йосип Ю. Щросмайер“.

История на конференцията

Стартирала първоначално като вътрешноучилищна инициатива на 33. ЕГ „Света София“ по идея на младия учител по история Александър Цветков, конференцията „Добродетели на духа и волята“ за кратко време се превърна в пространство, където учениците могат да демонстрират умението си да мислят критично и да изразяват своята позиция по значими исторически събития.

Предходните две издания на конференцията, на които темите бяха „147 години от Априлското въстание“ през 2023 г. и „200 години от написването на „Рибния буквар““ през 2024 г., поставиха амбициозна основа за по-нататъшно развитие и надграждане на формата на дискусионната платформа.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини