Правосъдният министър Георги Георгиев обяви нови мерки срещу имотната мафия

Законодателни промени в Закона за международния търговски арбитраж въвеждат регистър на арбитражните съдилища и засилват защитата на гражданите

Снимка © Милена Стойкова, БТА

Правителството предприе решителна стъпка в борбата с имотната мафия чрез законодателни промени в Закона за международния търговски арбитраж. Това обяви министърът на правосъдието Георги Георгиев след правителственото заседание в сряда. Целта на новите мерки е да се премахнат фалшивите арбитражни съдилища, които са постановили стотици решения без реален контрол и с равностойна сила на държавните съдилища.

Промени, насочени към премахване на незаконни арбитражи

Министър Георгиев обясни, че законодателството в момента позволява съществуването на „огромен портал“ – пролука в закона, през който са издавани над 600 решения от над 40 различни арбитражни съдилища, работещи от имоти като апартаменти или гаражи. Тези решения често са се използвали за осъждане на български граждани без тяхно знание.

„Правосъдното министерство досега не е разполагало с ефективен механизъм за контрол върху арбитражните съдилища“, посочи Георгиев. В отговор на този проблем се предвижда създаването на официален регистър на арбитражните съдилища, който ще се води от Министерството на правосъдието. Само вписаните в този регистър съдилища ще имат право да разглеждат конкретни спорове. Всички решения, издадени от непозволени арбитражни съдилища – т.нар. „гаражни арбитражи“, ще бъдат обявявани за нищожни.

Освен това се въвеждат по-строги изисквания към лицата, които могат да изпълняват ролята на арбитри. „Вече няма да бъдат допускани хора с прякори или без необходимата квалификация,“ уточни министърът.

Засилена защита на гражданите при процеса на арбитражно правораздаване

Сред приетите мерки са и нови правила за връчване на постановления на граждани, които не са регистрирани като търговци. Георгиев подчерта, че се повишава закрилата на гражданите по отношение на начина, по който се уведомяват за започване на арбитражно производство срещу тях.

"Премахваме напълно възможността гражданин да бъде съден на базата на мълчаливо съгласие без реално такова", заяви министърът и добави, че се въвеждат строги критерии за обявяване на арбитражни решения за нищожни или за тяхната отмяна.

Тези действия са част от по-широката стратегия на кабинета да се бори с имотната мафия. В рамките на тази борба се осъществяват и проверки на хосписи и домове за стари хора, както и активна работа на прокуратурата по над 60 подадени сигнала, свързани с престъпления в сферата на недвижимите имоти.

Новите мерки - върху контрола и прозрачността

Въведените промени имат за цел да увеличат прозрачността и да премахнат възможността за злоупотреби с арбитражната процедура. Министър Георгиев акцентира, че арбитражът трябва да служи като бърз и ефективен механизъм за разрешаване на спорове, но само при спазване на строг правен контрол и гарантиране на законни права за всички граждани.

По този начин правителството затваря „вратата“ за фиктивни арбитражни съдилища и укрепва правната система в България, насочвайки се към справедливост и сигурност в правораздаването.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини