КНСБ иска увеличение на заплатите с 10-15% в няколко сектора

Пламен Димитров подчертава необходимостта от защита на работниците и законодателни промени

Снимка © БТА

Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) настоява за увеличение на заплатите с 10-15% в няколко сектора, включително обществените медии – БНР, БНТ и БТА. Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров при откриването на първия в страната синдикален клуб в Благоевград.

Димитров посочи, че за увеличение на заплатите в проблемните сектори са необходими около 200 млн. лв. Сред рисковите сектори, за които се иска увеличение, са здравеопазването, транспорта, земеделието и обществените медии. „Минималните увеличения от 10% - 15%, които заложихме, трябва непременно да станат. Ако не станат, ще имаме стачни действия“, подчерта той.

Защита на работниците при кризи

Президентът на КНСБ акцентира на необходимостта от постоянна защита на работниците при кризи, която да бъде въведена в Кодекса на труда. „Това, което става в момента в света, ще засегне работни места и в България. Много държави вече въведоха платена подкрепа на заетостта, подобна на мярката SURE“, каза Димитров.

Той припомни мярката 60:40 по време на ковид пандемията, при която държавата плащаше половината заплата и по този начин бяха спасени 120 хил. работни места. „Искаме подобна мярка да се активира, когато идват ударите, а те идват – поради мита, спад на производството или други фактори“, добави той.

Законодателни промени за защита на правата на работниците

Димитров подчерта, че е необходимо да се направят законодателни промени, свързани с харченето на публични средства. „Настояваме в Закона за обществените поръчки да бъде залегнало изменение, което произтича от чл. 9 на Директивата за адекватните минимални работни заплати и насърчаване на колективното трудово договаряне“, обясни той.

Президентът на КНСБ поясни, че получателите на публичен ресурс трябва да зачита правата на работниците и да имат сключен Колективен трудов договор. „Така обществените поръчки ще имат адресат, публичност и прозрачност. В България това не е гарантирано към момента“, заключи Димитров.

Той добави, че държавата е длъжник и трябва да гарантира пред европейските институции, че ще постигне 80% покритие с колективни договори, каквото изисква директивата. „Няма как това да стане от самосебе си, необходим е осъзнат политически и институционален натиск, за да се случи“, завърши президентът на КНСБ.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини