Кирил Вълчев: България е важен партньор за ЕС и Балканите

Генералният директор на БТА подчертава приносите и предизвикателствата на България в ЕС

Снимка © БТА

Генералният директор на Българската телеграфна агенция Кирил Вълчев заяви, че България не само получава средства от Европейския съюз (ЕС), но и самият Съюз печели от участието на страната. Той участва онлайн в конференция в Добрич по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, реализиран с подкрепа от Европейската комисия (ЕК).

Според Вълчев, целта на такива срещи е да се демонстрира съвременният принос на България в ЕС. Конференцията в Добрич е част от общонационални и европейски разговори, организирани от БТА, и е свързана с открития преди четири години Национален пресклуб в града. Той припомни, че пресклубът е открит на 25 септември 2021 г., в деня на празника на Добрич.

БТА отчита значителен ръст в публикациите за община Добрич. През 2023 г. са регистрирани 693 публикации, а през 2024 г. те вече са 1886, като включват и 663 съобщения от местните институции. Проектът „Европа на Балканите“ цели да насърчи обмяната на знания между България и останалата част от ЕС, подчерта Вълчев.

Приносът на България в селското стопанство

Вълчев акцентира, че с влизането на България и Румъния в ЕС, Съюзът придоби едни от най-плодородните земи в Европа - Добруджа. Той добави, че именно затова конференцията е избрала за дата Деня на Земята, който се отбелязва в България от 1993 г.

По думите му, България и Румъния дават важен принос за изхранването на хората в ЕС, с Добруджа, която заема значително място в селското стопанство. Вълчев подчерта, че в Южна Добруджа делът на обработваемата земя е 98,8%, а хранително-вкусовата промишленост в Област Добрич заема 48% от промишленото производство.

Предизвикателства пред Добрич

Генералният директор посочи две важни предизвикателства за Добруджа. Първото е как да увеличи добавената стойност на зърното. Според експерти, добавената стойност може да се увеличи 1,8 пъти при преработката на зърното в брашно и 2,2 пъти след производството на хляб. Второто предизвикателство е как да спре демографския срив, който се наблюдава в региона.

От 2011 до 2021 г. населението на Добрич е намаляло с 19%, а в цялата област - с 21%. Въпреки плодородната земя и развитото селско стопанство, населението на Североизток намалява, което е притеснително за страната, заяви Вълчев.

Образование и култура

Вълчев подчерта важността на образованието и ролята на училищата и университетите в тези дискусии. Той сподели, че на конференциите в България е било обсъдено как страната е допринесла за европейската култура.

Той напомни, че през тази година се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий и 1170 години от създаването на първата българска писменост. Вълчев акцентира, че България е дала много на Европа през вековете и това трябва да бъде признато.

В заключение, Кирил Вълчев подчерта, че България, като част от ЕС, трябва активно да участва в обмяната на знания и в опазването на културното наследство, за да затвърди своето място в съвременна Европа.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини