Доц. Георги Лозанов акцентира върху ролята на културата в демокрацията

На 20-ата Световна среща на българските медии доц. Лозанов подчерта значението на културната идентичност за солидарността и демократичните ценности

Доц. Георги Лозанов акцентира върху ролята на културата в демокрацията
Снимка © Минко Чернев, БТА

Доц. Георги Лозанов подчерта значението на културната идентичност като основа за солидарност и демократични ценности на 20-ата Световна среща на българските медии в София. Той изтъкна тревожността от маргинализирането на културата в медиите и общественото пространство, което води до отслабване на ценностите и засилване на конфликтите между групите.

Културата като основа на идентичността и демокрацията

Главният редактор на списание „ЛИК“ и модератор на първия панел „Културата в медиите“ изтъкна, че културната идентичност е сърцевината на обществото и че намаляването ѝ води до връщане към агресивните и силови форми на отношения. „Разговорът за културата и нейното място в медиите е и за това как идентичността влияе върху всеки от нас – дали ще съхраним общата нагласа на солидарност или ще я загубим“, каза доц. Лозанов.

По думите му, демократичните ценности могат да бъдат наложени само чрез културата, която формира ценности и табута, свързани със създаването на общности, основани на взаимна толерантност и подкрепа.

Подценяването на културата и неговите последици

Доц. Лозанов посочи, че културата е недостатъчно представена в медиите и че това предизвиква обществено безпокойство, което въпреки това остава без ефект за промяна на ситуацията. Той коментира, че в глобален план ценностите все повече се заменят с лични интереси, което подкопава основата на солидарността и довежда до разпад на общностите.

„Колкото по-малко ценности има, толкова по-трудна става солидарността, а без солидарност общностите се превръщат в агресивни групи“, обясни Лозанов и отбеляза, че в световен мащаб се налага тенденция отношенията да се свеждат до конкуренция и сблъсък на интереси, като силният налага своята воля като нормално състояние.

Културата като регулатор и интегратор

Според него, този процес е разрушителен и представлява край на дълъг интеграционен културен процес, който е бил основа на либералната демокрация и евроатлантическите ценности. „Това се случва именно поради подценяването на културата като механизъм за регулиране на човешките отношения и като фактор, който оформя идентичността на всеки“, заяви доц. Георги Лозанов.

Той изрази опасение, че без културна идентичност обществото се връща към модел, в който взаимоотношенията се свеждат до сугубо сделкови и силови отношения, а това носи рискове от дестабилизация и сблъсъци.

За Световната среща на българските медии

20-ата Световна среща на българските медии се проведе на 24 и 25 май 2025 г. на няколко локации в страната – София, Клисурския манастир „Св. св. Кирил и Методий“ и Вършец. Събитието бе организирано от Българската телеграфна агенция (БТА) и събра представители от различни медии, които дискутираха теми, свързани с ролята на културата в обществената среда и медиите.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent