Проект на ОУ „Христо Ботев“ в Добрич отбелязва 85 години от името на училището
Създаване на дигитална карта и маршрут с паметни знаци в чест на Ботевите четници

Основно училище „Христо Ботев“ в Добрич представи мащабен културно-образователен проект, свързан с патрона на училището и неговите четници. Проектът е част от инициативите за отбелязване на 85 години, откакто училището носи името на поета-революционер.
Инициативата включва създаването на дигитална карта и походен маршрут с поставяне на паметни знаци с имената на Ботевите четници от Добруджа в техните родни места. Проектът беше представен днес в ОУ „Христо Ботев“. Гостите на презентацията включваха председателя на Общински съвет – Добрич Красимир Николов, заместник-кмета „Хуманитарни дейности“ на Община Добрич Владимир Трендафилов, Румяна Иванова - заместник-кмет „Хуманитарни дейности, европейски проекти, програми и икономическа политика" на Община Добричка, Борис Спасов – директор на Добруджански научен институт, Георги Янев – кмет на село Българево, както и уредниците от РИМ-Добрич Пламен Николов и Цветан Сашев. Присъстваха също старши експертът по организация на средното образование в Регионалното управление по образованието – Добрич Здравка Добруджанска, представители на Регионална библиотека „Дора Габе“ - Добрич и ученици от ОУ „Христо Ботев“ в село Стожер. Сред участниците беше и Боян Ботйов - председател на Общонародна фондация „Христо Ботев“.
Образователни инициативи за младото поколение
В началото на срещата директорът на учебното заведение Красимира Христова обясни, че отбелязването на годишнината е свързано с поредица от образователни, културни и обществени инициативи, които не само че пазят паметта на Христо Ботев и неговото дело, но и вдъхновяват младото поколение да открива смисъла на историческата приемственост.
„Идеята да създадем тази дигитална карта, свързана с местата и имената на добруджанци, участвали в Ботевата чета и заселили се в нашия район след края на Априлското въстание, е идея за един образователен проект в няколко части – чисто образователна първа част, втора която включва поход по тези места и поставяне на табели с имената на Ботевите четници, за да може паметта на Ботев и неговата чета да бъде помнена“, каза заместник-директорът на училището Димитричка Петрова. Тя посочи, че е събрана информация за 12 четници, като обемна е тя за Спас Соколов, който е роден в Тулча. Единственият четник, за когото е доказано, че е от Добричка област, е Иван Христов – потомък на българи от Старозагорско, преселници от Бесарабия, заселили се след това в село Владимирово.
Проучвания и сътрудничество
От училището посочиха, че проучванията по проекта вече са започнали, като учители и ученици, съвместно с краеведи, изследват биографиите на четниците, заснемат ключови локации и подготвят съдържание за картата. „Проектът е една от инициативите, с които ние искаме да отдадем заслуженото на героите от нашия регион“, каза преподавателят по български език и литература Магдалена Трифонова. Тя изрази надежда, че всички заедно ще прегърнат тази благородна инициатива и с общи усилия ще довършат подетото начинание. Трифонова подчерта, че повече от двадесет години училището работи с Боян Ботйов, който е правнук на брата на Христо Ботев – Кирил.