Пилотен проект за лаборатории с изкуствен интелект стартира в 100 детски градини в България
Д-р Александър Ангелов обяви иновацията на конференция в Златни пясъци с над 300 участници, обсъждащи предизвикателствата в ранното образование

До месец в поне 100 детски градини в България ще стартира пилотен проект за изграждане на лаборатории с изкуствен интелект. Това съобщи д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение (ЦТО), при откриването на третата национална конференция „Цялостен подход в предучилищното и началното училищно образование“, която се провежда в Златни пясъци.
Форумът събира над 300 участници – учители, директори и експерти, които в рамките на два дни обсъждат актуалните предизвикателства и успешни практики в обучението на най-малките ученици.
Промени в образованието чрез изкуствен интелект
Д-р Ангелов подчерта, че България има реалната възможност да бъде една от първите 20-30 държави, въвели изкуствения интелект първоначално в административните процеси на образованието. Основната цел е да се облекчи натоварването на учителите и впоследствие да се прилагат AI технологии и в учебния процес.
„По света преподавателите посочват като най-големи затруднения липсата на свободно време, обема от документация, непрекъснатите промени в средата и недостатъчната подготовка“, заяви Ангелов. Той изрази увереност, че технологиите ще допринесат за справянето поне с някои от тези проблеми.
Освен това експертът отбеляза, че в много държави, дори развити, предучилищното образование все още се възприема предимно като грижа и отглеждане на деца, а не като част от образователната система. В България, напротив, образованието се разглежда като ценност, полагана от най-ранна детска възраст.
Конференцията и значението на ранното образование
Участниците в конференцията бяха приветствани от зам.-кмета на Варна Павел Попов, който предаде поздравления от името на кмета Благомир Коцев. Попов посочи, че темата на форума е от изключително значение – образованието в най-ранните години от живота на децата.
„Образователната среда не е просто физическо място, а създава усещане за сигурност, вдъхновение и подкрепа. В предучилищното и началното образование се изграждат основите на личността, гражданската отговорност и бъдещето на обществото“, изтъкна зам.-кметът.
Д-р Ирена Радева, началник на Регионалното управление на образованието, поздрави организаторите от ЦТО и ги определи като надежден партньор за внедряване на иновации и подкрепа на професионалните общности. Тя посочи, че експертите от Центъра спомагат за разпространението на успешни практики в сектора.
Фокус върху иновациите и сътрудничеството
Освен дискусионни панели, форумът край Варна включва практически работилници, демонстрации и открити уроци. Основните теми са формиране на силна образователна общност, сътрудничество с родители и плавният преход между детската градина и училището.
Участниците ще се запознаят и с иновативни методи като STEAM образование, дизайн мислене, учене чрез игра, Монтесори и други международно признати подходи, които целят повишаване качеството и ефективността на обучението в ранна възраст.