Министерството на образованието отговаря за влиянието на проруски организации в училищата

МОН разяснява участието си в руски събития и контролира проекти като "Руски кът" с внимание към националната сигурност

Министерството на образованието отговаря за влиянието на проруски организации в училищата
Снимка © БТА

Министерството на образованието и науката (МОН) даде официален отговор на седем въпроса, поставени от народния представител Кристина Петкова от „Продължаваме промяната - Демократична България“, относно влиянието на проруски организации в българската образователна система. Запитванията обхващат участието на представители на министерството в събития, организирани от руски институции, както и сътрудничеството на български училища с проруски структури.

Участието на МОН в събития на руски организации

Един от ключовите въпроси на Петкова касаеше присъствието на служители на МОН на форум в края на февруари в Руския културно-информационен център, посветен на темата „Руският език в България – състояние, проблеми, перспективи“. В отговора си министърът посочва, че на събитието е присъствал старши експерт по чужд и майчин език от Регионалното управление на образованието – София, но участието му не е било предварително съгласувано с Министерството на образованието.

Сътрудничество на училища с проруски организации

Най-голяма обществена реакция предизвика въпросът за връзките между българските училища и проруски организации. Сред посочените структури са Фондация „Устойчиво развитие за България“, Национално движение „Русофили“, както и международни организации като „Русский мир“, Россотрудничество и Руската православна църква.

Министерството информира, че през настоящата учебна година няколко училища са били ангажирани в дейности, свързани с Руския културно-информационен център, докато други, включително учебни заведения в градовете Велинград, Несебър, Варна и Поморие, са прекратили участието си в подобни инициативи.

МОН подчертава, че към този момент няма официални партньорства между български училища и Руската православна църква, нито участие в нейните инициативи.

Проектът „Руски кът“ в българските училища

Друг интересен аспект е проектът „Руски кът“, който се реализира с подкрепата на Руската православна църква и руските дипломатически мисии. Целта на инициативата е да популяризира руската култура и духовност чрез уроци, презентации и демонстрации в училищата.

Преди началото на военния конфликт в Украйна, четири български училища са получили дарения в рамките на този проект. През 2022 г. към тях се присъединява и Средно училище „Любен Каравелов“ в Несебър. Според МОН, към момента това училище не участва активно в проекта, а предоставените „Руски кът“ материали се ползват изключително за образователни цели.

Министърът е възложил проверка на дейностите във всички пет училища, като досега не са открити случаи на политическа или идеологическа пропаганда.

Конкурсът „Заедно за XXI век“ и обществената чувствителност

Внимание привлече и въпросът защо Министерството на образованието подкрепя конкурс, организиран от Фондация „Устойчиво развитие за България“ – организация, известна с членството си в международни структури, признали Крим за руска територия. Конкурсът „Заедно за XXI век“ е бил под патронажа на Руското посолство и е бил включен в Националния календар за изяви по интереси на учениците.

Министър Вълчев уточни, че конкурсът е бил одобряван от всички предишни правителства и в него не са установени доказателства за политическа пропаганда или външно влияние. Въпреки това, с оглед обществената чувствителност и създалата се ситуация, събитието няма да бъде включено в календара за учебната 2025/2026 година. Министерството възнамерява да въведе допълнителни механизми за предварителна оценка на подобни предложения.

Мерки за гарантиране на честността и прозрачността в образованието

В отговорите на въпросите Министерството на образованието и науката подчерта, че към настоящия момент се води активен контрол върху всичките образователни инициативи с международен компонент, особено такива със съмнителна политическа насоченост.

Проверките са насочени към това да се гарантира, че образователните процеси са свободни от идеологически влияния и се провеждат в съответствие с националните интереси и законодателството.

Същевременно министерството обръща внимание на необходимостта от засилване на обществената дискусия и прозрачност при одобряването на международни проекти и инициативи, свързани с образователната система в България.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини