Красимир Вълчев обсъди графика на учебното време в България
Министърът подчертава проблемите с отсъствията и условията в училищата

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев коментира на заседание на Комисията по образованието и науката в Народното събрание, че темата за графика на учебното време е обсъждана многократно през последните 15 години. Подобни дебати са водени от предишни министри, като Сергей Игнатов и Николай Денков. Вълчев подчерта, че лятната ваканция в България е по-дълга в сравнение с други страни, докато сезонните ваканции са по-къси.
По време на заседанието той отбеляза, че в страната практически не съществува междусрочна ваканция, а есенната ваканция е почти незабележима. Вълчев сподели, че много хора предпочитат подхода с повече паузи и по-къса лятна ваканция, тъй като това дава възможност на учениците периодично да почиват. Въпреки това, той изрази загриженост относно условията в училищата, които не са климатизирани, което ограничава възможностите за удължаване на учебния период в лятото.
„Увеличихме учебното време в юни с две седмици за четвърти, шести и седми клас, но не можем да навлезем в юли, тъй като температурите стават много високи“, поясни министърът. Той добави, че през юни 2022 година температурите са били с 3.5 градуса по-високи от средните стойности за предходните години, което поставя под въпрос възможността за продължаване на учебния процес през този месец.
Проблеми с отсъствията и управлението на учебния график
Според Вълчев, около 15 процента от учебните дни се губят заради увеличените дни, в които учениците могат да отсъстват по решение на родителите. „Това е положително, когато родителите са отговорни, но имаме поне 25 процента деца с родители, които не са достатъчно съвестни“, заяви министърът. Той уточни, че някои родители използват тези дни, за да избегнат опашките пред лекарските кабинети, докато други ги използват за туризъм.
Вълчев изрази загриженост и относно злоупотреби от страна на кметове, които обявяват неучебни дни при извънредни обстоятелства, а също така и за загубата на учебни дни след избори, които през последните години се провеждат често.
Обсъждане на важни въпроси в образованието
По време на заседанието министър Вълчев отговори и на въпроси на народни представители, свързани със закриването на училища, изучаването на религия и приема във висшето образование. Той подчерта, че е необходимо да се преразгледа и управлението на учебните дни, включително тези, посветени на пътувания.
Дискусията относно графика на учебното време продължава, а министър Вълчев увери, че ще се търсят решения, които да отговорят на нуждите на учениците и образователната система.