Красимир Вълчев обяви инициативи за обучение в стратегически специалности
Министърът на образованието акцентира на подготовката на ключови специалисти в Лесотехническия университет

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев обяви инициативи за насърчаване на обучението в специалности с стратегическо значение за икономиката на България, по време на среща с Академичния съвет на Лесотехническия университет-София. Събитието се проведе в контекста на разговорите, които министърът инициира след встъпването си в длъжност.
По време на срещата, Вълчев подчерта важността на подготовката на специалисти с ключови умения, като обяви, че се обмисля въвеждането на стипендия за студенти, които кандидатстват с математика или природни науки. Той акцентира на сериозния потенциал на Лесотехническия университет и неговата тясна специализация, която е от съществено значение за подготовката на нужните специалисти на пазара на труда.
Специализации и репутация на университета
Лесотехническият университет е единственият в България, който предлага обучение в професионално направление „Горско стопанство". По време на срещата, представители на Академичния съвет изразиха мнение, че е необходимо да се работи за повишаване на репутацията на това направление, което е изключително важно за страната. Според данни от Рейтинговата система на висшите училища, средният облагаем доход на завършилите „Горско стопанство" през последните 5 години магистри е близо 2500 лева, а на бакалаврите - над 2100 лева. Безработицата сред дипломираните е почти нулева, като е 0,5% сред бакалаврите и 1,8% сред магистрите.
Освен това, университетът е на първо място в страната по обучение в професионално направление „Ветеринарна медицина", заедно с Тракийския университет – Стара Загора. Безработицата сред завършилите е едва 0,85%, а средният облагаем доход е около 1750 лева. В това направление учат чуждестранни студенти от 25 различни страни.
Практическо обучение и дуално образование
Лесотехническият университет има развита система за практическо обучение. Ректорът доц. Христо Михайлов обясни, че студенти от всяка специалност имат възможност за стажове средно по 10 дни всеки семестър в различни практики, включително лаборатории и предприятия. „Нашите студенти работят с животни, ако учат „ветеринарна медицина", или в овощарските ни стопанства", добави той.
По време на срещата беше обсъдено, че опитът на Лесотехническия университет може да бъде използван при разгръщането на дуалното обучение във висшето образование. В тази връзка бе представен проектът на МОН "От висше образование към заетост", който цели да насърчи висшите училища да партнират с компании и да развиват дуално обучение.