Кампанията на "24 часа" и цар Симеон II за по-безопасни пътища
Инициатива насърчава гражданите да сигнализират за повредени пътни знаци с цел намаляване на пътните инциденти

Двата новинарски сайта 24chasa.bg и kingsimeon.bg стартират съвместна кампания под мотото „Пътните знаци, които (не)ни помагат срещу жертвите на пътя“. Инициативата, подкрепена от цар Симеон II, цели да привлече вниманието към проблемите с повредени и неправилно поставени пътни знаци и да насърчи гражданите да подават сигнали за такива случаи.
Кампания под патронажа на цар Симеон II
Идеята за кампанията е на Симеон Сакскобургготски и се реализира под негов патронаж чрез сайтовете 24chasa.bg и kingsimeon.bg. От секретариата на Цар Симеон II уточняват, че пътните знаци са от решаващо значение за безопасността, но успехът зависи и от отговорното отношение на институциите и гражданите. В призива си те насърчават хората да снимат и изпращат сигнали за знаци, които са „закрити от растителност, повредени, счупени, надраскани или са жертви на вандалски прояви“, защото това допринася за сериозни опасности по пътищата.
„Пътните знаци са важни, но ако поставянето им е работа на институциите, отговорност на всички нас е да не ги повреждаме“, заявяват от секретариата и допълват, че чрез кампанията ще дадат гласност на проблемите с насочване към съответните ведомства.
Безопасността по пътищата и значението на пътните знаци
Кампанията е част от по-широката инициатива „Карай умно, стигни жив“ на медийната платформа „24 часа“. От секретариата посочват, че цар Симеон II е отдавна ангажиран с темата за намаляване на жертвите по пътищата и затова подкрепя тази кампания, която се фокусира именно върху сигналирането и състоянието на пътните знаци.
Официалната статистика е тревожна: България продължава да е начело на черната класация в Европейския съюз по брой загинали при пътнотранспортни произшествия. Според секретариата причините за тежката ситуация не са само в поведението на шофьорите, състоянието на пътищата и спазването на правилата, но и в лошото състояние на пътната сигнализация.
„Често липсващи, облепени със стикери, надраскани, простреляни или скрити от храсти, пътните знаци са сред основните фактори за множеството катастрофи“, се казва в съобщението. Организаторите призовават всички да се включат като снимат и изпращат доказателства за повредени пътни знаци, за да се създаде обществен натиск и институциите да реагират своевременно.
Как може да се включите в кампанията
Гражданите могат да изпращат фотографии на повредени пътни знаци с описание на местоположението им на електронната поща [email protected]. Целта е не само да се информират отговорните институции, но и да се развие гражданска нетърпимост към вандализма по пътищата.
Тревожна статистика за жертвите сред децата
В края на юни заместник-началникът на отдел „Пътна полиция“ в Главна дирекция „Национална полиция“ комисар Мария Ботева обяви, че от началото на 2024 година десет деца са загинали при пътнотранспортни произшествия. За сравнение, за същия период през предходната година са загинали само две деца. От 2005 г. до 2024 г. са ранени над 19 000 деца при пътни инциденти, което допълнително подчертава необходимостта от повишен контрол и подобрение на пътната безопасност.
Гражданска отговорност за по-безопасни пътища
В контекста на тази ситуация организаторите на кампанията посочват, че безопасността по пътищата е общ проблем, който изисква ангажираност както от институциите, така и от обществото. Те завършват с призив за повишена гражданска активност и споделена отговорност, която да доведе до създаване на нетърпимост към вандализма и неглижирането на пътната сигнализация.