Хиляди в Германия протестират срещу "Алтернатива за Германия" и искат забрана
Над 60 града се обединиха в протест срещу десния екстремизъм и с призиви към властите да забранят партията "АзГ"

Хиляди хора излязоха на протести в повече от 60 германски града, за да заявят позиция срещу десния екстремизъм и да поискат забрана на партията "Алтернатива за Германия" (АзГ). Инициативата бе организирана от мрежата "Заедно срещу десницата" и други граждански организации.
Големи демонстрации в Берлин и Мюнхен
В столицата Берлин протестиращите се събраха пред Бранденбургската врата. Според полицията до късния следобед броят на участниците достигна около 4000 души, докато организаторите посочиха, че в протеста са се включили близо 7500 души. В Мюнхен около 2500 души преминаха по улиците в знак на несъгласие с дейността и политиките на АзГ. Протестите се проведоха едновременно в множество градове в страната, обединени около призива за забрана на крайнодясната партия.
Призиви за забрана на "Алтернатива за Германия"
Организаторите настояват политическите власти да започнат официална процедура за забрана на АзГ, като подчертават, че въпросът трябва да се третира като правен, а не чисто политически. В заявление на гражданските групи се отбелязва:
„Политиците трябва да намерят смелостта да внесат предложение за забрана.“
Инициативата е насочена към германските институции – Бундестагът, Бундесратът и новото федерално правителство, ръководено от канцлера Фридрих Мерц, с искане да внесат иск пред Федералния конституционен съд на Германия.
Въпреки това няколко високопоставени представители на консервативния блок на Мерц изразиха скептицизъм към тази идея. Те я определят като политически и юридически сложна и рискова стъпка.
Позицията на службите за сигурност и контекстът
През този месец германската агенция за вътрешно разузнаване промени статуса на "Алтернатива за Германия" от „подозирана“ в „потвърдено дясноекстремистка“ сила. Този нов етикет дава по-големи възможности на властите да наблюдават партията и да ограничават нейната дейност.
Все пак през настоящата седмица Службата за защита на конституцията обяви спиране на действието на това определение, докато текат съдебни производства в административния съд в Кьолн. Партията продължава да бъде третирана като „подозрителна“ до решението на съда.
АзГ е известна със своите антиимиграционни, антимюсюлмански, евроскептични и националистически възгледи. За повече от десетилетие тя предизвиква сериозни обществени и политически дебати в Германия, използвайки икономическото недоволство и безпокойството около бежанските въпроси, припомня ДПА.
Социален отзвук и политическа динамика
- Повече от 60 германски града бяха сцена на протести срещу десния екстремизъм.
- Гражданските организации обединяват усилия за законова забрана на АзГ.
- Политическите лидери и службите за сигурност изглеждат разделени по подхода към партията.
Протестите отразяват широка обществена тревога от нарастващите влияния на крайнодясната партия. В същото време е видим и политическият натиск върху институциите да вземат решение, което би имало голям ефект върху германската политическа сцена.