Визитата на Тръмп в Близкия изток преориентира отношенията със страните от Персийския залив
Геополитическите промени поставят Израел на заден план, докато САЩ затвърждават връзките с арабските партньори

Геополитическите промени след посещението на президента на САЩ Доналд Тръмп в Саудитска Арабия, Катар и Обединените арабски емирства (ОАЕ) разкриват усещане за разрив в отношенията между Вашингтон и Израел, заявяват анализатори от региона. Визитата, първоначално определяна като „стратегически пробив“, изглежда поставя под въпрос традиционните съюзи и политически приоритети в Близкия изток.
Преразглеждане на съюзите и новата регулация на регионалната политика
Според Рагида Дергам, основателка на „Бейрут Инститют“, визитата на Тръмп изпраща ясен сигнал не само към Израел, но и към Иран, че „корабът е тръгнал с опънати платна към едно различно бъдеще – със или без тях“. Тя подчертава, че стратегическият пробив между САЩ и Саудитска Арабия може да бъде постигнат без формалното присъединяване на Рияд към Авраамовите споразумения, което представлява съществен удар за Израел.
Дергам уточнява: „Това не означава, че съюзът на САЩ с Израел е в опасност, а че динамиката на отношенията между двете страни се е променила.“ Акцентът е върху засилващото се значение на страните от Персийския залив като ключови партньори в региона и гаранти за бъдещи политически решения, включително по палестинския въпрос.
Израел на заден план – новите реалности и реакциите в региона
В коментар за саудитското издание „Аш Шарк ал Аусат“ Сам Менаса посочва, че Израел изглежда губи уникалната си привилегия от първия мандат на Тръмп и постепенно се превръща в „стратегически товар“ за американската администрация. Авторът твърди, че „имаме всички основания да смятаме“, че израелският премиер Бенямин Нетаняху „губи една по една картите си“.
Осама аш Шариф от „Араб Нюз“ коментира, че докато Белият дом отрича слуховете за заплахи към Израел от страна на Тръмп, действията на администрацията подсказват намалено доверие към премиера Нетаняху. Той отбелязва важни случки като преговорите на специалния пратеник Стивън Уиткоф с палестинското движение „Хамас“ и сключването на сделка за освобождаване на американски заложник. Тези събития показват тенденция към заобикаляне на Тел Авив по ключови въпроси.
Египетският анализатор Хатем Садек подчертава „по-сложните измерения на видимата маргинализация“ на Израел, включително разминаванията около иранското ядреното досие и конфликтите около примирието с йеменските бунтовници хуси, които Израел осъжда. Тези действия демонстрират разминаване в сигурността между американската и израелската визия.
Израел в сянката на новата американска политика
Сюзън Хатис Ролеф от израелския „Джерусалем пост“ обръща внимание, че интересите на Израел не са били приоритизирани при подготовката на визитата на Тръмп. Тя твърди, че предложението на САЩ за продажба на най-модерни оръжия, включително изтребители F-35, на Саудитска Арабия, Катар и ОАЕ е било изненада и шок за израелския премиер, тъй като от десетилетия САЩ поддържат военното предимство на Израел в региона.
Сред тревожните тенденции тя посочва предложението за вдигане на икономическите санкции над Иран и Сирия, разрешаването на ядрена гражданска програма в Саудитска Арабия, както и фактът, че нормализацията с Израел вече не е задължително условие за по-добри отношения между Вашингтон и Рияд.
Ролеф също така отбелязва разнопосочни сигнали по отношение на Газа, като Тръмп в последните дни отново спомена за намеренията на САЩ да установят „зона на свобода“ в ивицата, което остава неясно за експертите. В този контекст се добавят и информации за възможно преселване на огромен брой жители на Газа, както и преговорите за освобождаването на заложници чрез посредничеството на САЩ.
Променящият се пейзаж на Близкия изток и предизвикателствата пред Израел
Обиколката на Доналд Тръмп в арабските държави от Персийския залив ясно демонстрира, че регионалните сили и американската външна политика се адаптират към нови условия, в които Израел не заема вече централна роля. Растящите отношения между САЩ и ключови арабски партньори, както и по-различният подход към палестинския въпрос и Иран, очертават бъдеще с по-малко зависимост от традиционния съюз със Израел.