Великобритания предава суверенитета над Чагос на Мавриций, запазва базата на Диего Гарсия
Споразумението осигурява 99 години британско ползване на военната база и финансови компенсации за Мавриций и разселените жители

Великобритания договори предаването на суверенитета над спорните острови Чагос на Мавриций, като запази правото си да използва стратегическата военна база на остров Диего Гарсия за поне 99 години. Споразумението цели да гарантира бъдещето на американско-британската база, която е от ключово значение за сигурността и отбраната на двете страни, съобщава Асошиейтед прес.
Значението на споразумението и условията му
Островите Чагос в Индийския океан са дом на голямата военноморска и военновъздушна база Диего Гарсия, в която се базират американски сили и от която се осъществяват военни операции по света. Споразумението включва изплащане от британска страна на 101 милиона лири (около 136 милиона щатски долара) годишно на Мавриций, който поема суверенитета над архипелага.
Премиерът на Великобритания Киър Стармър подчерта важността на базата за борбата срещу тероризма и разузнавателната дейност на страната, като я определи като „в основата на нашата безопасност и сигурност у дома“.
Съдебни пречки и реакциите на разселените жители
Подписването на споразумението беше временно блокирано от първи съдия заради дело, заведено от две жени, представители на коренното население на островите Чагос. Те и други жители, изселени през 60-те и 70-те години на миналия век, изразиха опасения, че предаването на контрола на Мавриций ще ги отдалечи още повече от възможността да се завърнат на родните си земи.
В началото съдия блокира подписването, но втори съдия бързо отмени това решение, аргументирайки се, че забавяне би нанесло сериозни вреди на обществените интереси и националната сигурност на Великобритания.
Историческа и социална перспектива
През 60-те и 70-те години около 2000 души от населението на Чагос бяха принудително изселени, за да се освободи място за изграждането на базата на Диего Гарсия, която от тогава насам е оказала подкрепа на множество военни операции, включително във Виетнам, Ирак и Афганистан.
Жителите на островите години наред се борят в британските съдилища за правото да се върнат към домовете си, но до момента без успех. В съгласие със споразумението ще бъде създаден фонд, който да подпомага разселените островитяни да се върнат на островите, с изключение на Диего Гарсия. Подробностите по тези мерки все още не са уточнени.
Потенциал за помирение и бъдещи развития
Това споразумение е опит за балансиране между стратегическите интереси на Великобритания и САЩ и правата на коренното население на Чагос. Въпреки че са предвидени някои финансови механизми за подпомагане на засегнатите хора, предизвикателствата пред тяхното връщане остават значителни. Възможностите за възстановяване на историческата справедливост ще зависят от бъдещите действия и конкретни договорености между страните.