Турция затвори пазарите за живи животни заради разпространение на болестта шап
Министерството на земеделието наложи карантинни мерки и масова ваксинация след увеличението на огнищата след Курбан байрам.

Турското министерство на земеделието и горите предприе сериозни мерки за ограничаване на разпространението на опасната болест шап сред домашните животни в цялата страна. Във всички 81 окръга бяха временно затворени пазарите за продажба на живи животни с цел контролиране на заболяването след увеличаването на огнищата, регистрирани след празника Курбан байрам в началото на юни.
Забрана на търговията с животни и карантинни мерки
Службите в министерството съобщиха, че движението на животните по време на религиозния празник съществено е допринесло за разпространението на вируса на шап. Вследствие на това са наложени карантинни мерки в засегнатите области, като в тях е ограничено движението на животни, а са взети и проби за лабораторно изследване.
Във взетите проби са били установени антигени на вируса, което е потвърдило наличието на заболяването. За борба срещу разпространението е започнала масова ваксинация на животните в полеви условия. Поради факта, че ваксинирането на всички чифтокопитни животни не може да се извърши бързо, правителството е взело решение да наложи временно затваряне на всички пазари за живи животни.
Ограниченията за пазари и борси за живи животни
С наложената мярка са преустановени дейностите, свързани с търговията и прехвърлянето на живи животни, включително работата на борсите за живи животни, както и местата за събиране, оглед и договаряне на животни на едро.
Това стана ясно от изпратено с гриф „спешно“ министерско нареждане, цитирано от агенция Ихляс хабер ажансъ и препредадено от БТА. Целта на мерките е да се предотврати по-нататъшно разпространение на болестта и да се защити здравето на животните в Турция.
Предизвикателствата пред контрола на заболяването
Болестта шап е силно заразна и това поставя приоритет пред властите за бърза и ефективна реакция. Празничният период на Курбан байрам, когато традиционно се купуват и колят голям брой животни, е създал възможност за интензивно движение и контакт между животните, което е улеснило разпространението на заразата.
В отговор на епидемията се прилагат строго контролирани мерки, които включват както забрана за пазаруване, така и активни действия за ваксиниране на животните. Министерството следи ситуацията и ще информира за бъдещите решения в зависимост от развитието на епидемията.