Европейската комисия срещу предложение за вот на недоверие в парламента
Инициативата идва от румънски евродепутат и критикува управлението на пандемията и прозрачността в ЕС

Европейската комисия, водена от председателката Урсула фон дер Лайен, е изправена пред предложение за вот на недоверие в Европейския парламент. Това съобщи агенция ДПА, като информацията беше потвърдена от председателката на Европарламента Роберта Мецола в вечерните часове.
Инициатор на предложението е румънският евродепутат от десния политически спектър Георге Пиперя. В мотивите за вот на недоверие Комисията е критикувана за липса на прозрачност и неефективно управление, особено в контекста на кризата, причинена от пандемията от COVID-19.
Условия за провеждане на вота и потенциални последици
За да бъде внесен вотът за обсъждане и последващо гласуване на пленарната сесия на Европейския парламент в Страсбург, следващата седмица, е необходимо подкрепата на поне 72 евродепутати, което представлява една десета от общия брой на депутатите. Европейският парламент включва 720 представители.
В случай че вотът на недоверие бъде приет, това би означавало задължителната оставка на цялата Европейска комисия – нейния председател Урсула фон дер Лайен и останалите 26 комисари. Въпреки това подобна развръзка се счита за малко вероятна, тъй като изискваното мнозинство за приемане на вота е две трети от всички членове на парламента.
Критики към Европейската комисия за управлението на пандемията
Заявленията на Георге Пиперя наблягат на недостатъчната прозрачност в действията на Комисията и на лошото координиране в отговор на здравната криза, предизвикана от коронавируса. Тези критики отразяват част от общественото недоволство и политическия натиск върху институциите на Европейския съюз по време на пандемията.
Председателката на Европейския парламент Роберта Мецола информира лидерите на парламентарните групи за внесения вот, което подчертава, че процедурата ще следва формалния регламент и бъде публично обсъдена в съответните институционални рамки.
Предизвикателства пред институциите на ЕС
Макар че предложението за вот на недоверие е сериозен сигнал към Европейската комисия за необходимостта от подобряване на управлението и прозрачността, експертите не очакват то да доведе до реална смяна на ръководството. Сложната процедура и високи изисквания за подкрепа гарантират стабилността на ЕС институциите дори при остри политически противоречия.