Турция задържа 24 души във връзка с организацията на Фетхуллах Гюлен
Операцията на 15 юли обхваща 15 окръга и продължава борбата с ФЕТО за сигурност и стабилност

Турските власти задържаха 24 души и поставиха под съдебен надзор 26 други заради предполагаеми връзки с организацията, наричана Фетхуллахистка терористична организация (ФЕТО), свързана с ислямския проповедник Фетхуллах Гюлен. Това съобщи турското издание „Търкиш минит“, цитирано от БТА.
Операция срещу поддръжници на Гюлен
Арестите бяха извършени в рамките на операция, проведена на 15 юли в 15 окръга на Турция. По първоначални данни на прокуратурата са били издадени заповеди за задържане на общо 63 души, но петима от тях са успели да напуснат страната. Сред задържаните 24 души са обвинени в участие в „възстановяването“ на мрежата на ФЕТО в турското Министерство на образованието, докато още 26 са поставени под съдебен надзор.
Разследващите твърдят, че заподозрените са организирали срещи и благотворителни събития, използвани и за вербуване на нови членове на движението. Според обвиненията тези действия са част от усилията да се възстанови влиянието на мрежата в институциите.
Фон и продължаващи преследвания
Турското правителство обвинява Фетхуллах Гюлен и неговото религиозно движение, че са организирали опита за преврат през 2016 година. Самият Гюлен, който живееше в изгнание в САЩ до своята смърт през октомври 2024 г., е отричал всички обвинения. След неуспешния преврат хиляди хора бяха арестувани или принудени да напуснат Турция, за да избегнат разследване и репресии.
Според информация от Министерството на правосъдието към настоящия момент повече от 126 000 души са били осъдени за предполагаеми връзки с движението на Гюлен след 2016 г. От тях 11 085 все още остават в затвора. Допълнително над 24 000 лица са обект на текущи съдебни процеси, а други 58 000 се разследват активно почти десетилетие след началото на събитията.
Значение на операциите
Операциите срещу последователите на ФЕТО продължават да бъдат част от националната политика на Турция след опита за преврат. Те демонстрират твърдия подход на властите към всичко, свързано с организацията на Гюлен, която остава забранена и определяна като терористична. Според турските власти борбата с тази група е необходима за гарантиране на стабилността и сигурността на страната.