Съветът на държавите на Балтийско море призова за по-строги правила за "сенчестия флот" на Русия
Външните министри на 11 държави на Балтийско море настояват за съвместни действия срещу корабите с неясна собственост, свързани с руския износ и санкции

Съветът на държавите на Балтийско море призова за въвеждане на по-строги правила за морските доставки, които да позволят съвместни действия срещу т.нар. „сенчест флот“ на Русия. Това решение бе обявено след среща на външните министри на 11-те страни членки в Естония днес, предаде агенция ДПА.
Необходимост от нови регулации на морските доставки
Външните министри на страните от Балтийското крайбрежие подчертали нуждата от ясно спазване на международните регулации и морското право. Полският външен министър Радослав Шикорски подчерта, че са нужни по-добри правила, които да гарантират предсказуема и безопасна среда за международната търговия.
Той се позова на случай от вторник, когато руски изтребител проникна за кратко във въздушното пространство на Естония, а естонските военноморски сили опитаха да проверят танкер без флаг. От подобни инциденти е налице засилена загриженост, тъй като подобни кораби, оприличавани на „сенчест флот“, се използват за заобикаляне на западните санкции.
„Сенчестият флот“ и геополитическите последици
Естонският външен министър Маргус Цахкна заяви, че за първи път Русия официално признава връзка с този такъв „сенчест флот“. Това флотилията включва кораби с неясна собственост, които се предполага, че са много повече от санкционираните от Европейския съюз стотици танкери.
Латвийският първи дипломат допълни, че около 84% от руския износ на твърдо гориво преминава през Балтийско море чрез тези корабни средства. Този износ представлява над една трета от приходите на Москва, което подчертава значението на засиленото наблюдение и контрол.
През последните месеци страните от региона засилиха мониторинга на подводната инфраструктура заради няколко предполагаеми саботажа на кабели и проводници, които се свързват със „сенчестия флот“.
Съветът на държавите на Балтийско море – структура и санкции
Съветът на държавите на Балтийско море, учреден през 1992 г., включва осемте страни с излаз на Балтийско море – Германия, Дания, Естония, Финландия, Литва, Латвия, Полша и Швеция, както и Исландия, Норвегия и Европейския съюз.
В началото на март 2022 г. членството на Русия в организацията бе суспендирано заради инвазията ѝ в Украйна, а през май същата година Москва официално се оттегли от Съвета.
Значението на засиления контрол в региона
Позицията на Съвета подчертава нарастващата необходимост от координирани усилия при проверката и регулирането на морските доставки, особено в условията на сложната геополитическа обстановка и санкционен режим.
Това е част от широкия международен отговор срещу опитите за нелегални транспортни практики, които могат да подкопаят икономическата стабилност на региона и да застрашат сигурността на балтийските страни.