Шалва Папуашвили критикува ЕС за отношението към Грузия на конференция в Будапеща

Председателят на грузинския парламент подчерта ангажимента към ЕС, но изрази притеснения за демократичния процес и суверенитета на страната

Снимка © БТА

Председателят на грузинския парламент Шалва Папуашвили направи остри изказвания относно отношенията между Грузия и Европейския съюз по време на Конференцията на председателите на парламентите на страните членки на ЕС в Будапеща. Той подчерта твърдия ангажимент на Грузия към ЕС, но изрази притеснения за начина, по който европейските институции взаимодействат с парламента в Тбилиси.

Ангажимент към Европейския съюз и критика към институциите

В своето изказване Папуашвили акцентира, че Грузия остава решена да следва пътя към присъединяване към ЕС. Той посочи, че представлява правителството, което според него е допринесло най-много за напредъка към Евросъюза. Въпреки това отбеляза, че от страна на европейските институции се наблюдава своеобразно и понякога проблематично отношение към парламента на Грузия. Според него, макар парламентът да е избран директно от народа, европейските институции често комуникират като налагат директиви и задължения, без да осигуряват равнопоставено право на глас и представителство.

„Наличието на задължения без право на глас, особено в институциите на ЕС, където Грузия все още няма представителство, не се вписва добре в самия принцип на демократичния плурализъм, на който се основава Европейският съюз“, заяви Папуашвили.

Критика към искането за система за извънредни проверки на съдиите

Председателят на парламента разгледа и конкретен случай, който според него илюстрира проблема с централизираната структура на ЕС. Той визира предложението за създаване на система за извънредни проверки на почтеността на съдиите – т.нар. атестация, която да се извършва от чуждестранни участници. Папуашвили заяви, че тази практика би нарушила принципите на демокрацията и националния суверенитет, като властта в съдебния сектор би била практически контролирана от външни фактори.

„Съмнявам се, че някоя от държавите членки на ЕС би позволила подобна намеса в своя суверенитет“, каза той и добави, че подобни мерки са неоснователни и проблематични за Грузия.

Значение на консенсуса и демократичния диалог

Папуашвили подчерта нуждата от демокрация, основана на диалог и обсъждане, а не на едностранно налагане на решения. Той призова за внимателно разглеждане на идеята да се замени принципът на вземане на решения с консенсус чрез принципа на мнозинството. Според него, особено в общности на държави с различен размер и влияние, е важно гласът на малките страни да бъде чут равнопоставено – защото „истината не се измерва само с количеството“.

Тези думи подчертават стремежа на Грузия към равноправно отношение в европейските институции и зачитане на суверенитета ѝ в процеса на интеграция.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини