Руският лидер "Висарион" получи 12 години затвор за злоупотреби с последователи

Сергей Тороп и помощниците му бяха осъдени за причиняване на здравословни и финансови щети чрез религиозен култ

Руският лидер "Висарион" получи 12 години затвор за злоупотреби с последователи
Снимка © Alexander Zemlianichenko, БТА

Руският лидер на религиозна група, който се самоопределя като преродения Иисус Христос, Сергей Тороп, известен като „Висарион“, бе осъден на 12 години затвор за увреждане на здравето и финансовото състояние на последователите си. Присъдата бе постановена от съд в Новосибирск след продължително разследване и съдебен процес, който привлече общественото внимание към дейността на сектата.

Основателят на „Църквата на последния Завет“ и неговият култ

Сергей Тороп, бивш пътен полицай, основава своята религиозна организация през 1991 г. в отдалечена част на Красноярския край в Сибир. В период на социални и икономически трусове в Русия, той се представя като преродения Божи син и привлича хиляди последователи.

Тороп проповядва определен начин на живот, който включва отказ от месо, тютюнопушене и алкохол, както и забрана за употреба на ругатни и пари. Следователи и съдебни органи обаче разкриват, че чрез психологически натиск лидерът и двама негови помощници са измамили последователи, довеждайки до сериозни щети върху тяхното физическо и психическо здраве.

Съдебното дело и присъдата

В съдебното заседание, което се проведе в Новосибирск, Сергей Тороп и Владимир Ведьорников получиха по 12 години затвор, а третият обвиняем, Вадим Редкин, бе осъден на 11 години. Всички присъди са за излежаване в наказателна колония с най-висока степен на сигурност.

Освен лишаването от свобода, тримата сектанти са осъдени и да платят обезщетение в размер на 40 милиона рубли (около 511 500 долара) за неимуществени щети на жертвите на сектата. Въпреки това те не се признават за виновни и отричат престъпленията.

Разследване и задържане

Лидерът и помощниците му бяха задържани през 2020 г. при мащабна акция с участието на хеликоптер и Федералната служба за сигурност. Разследващите установиха, че тримата са причинили сериозни психически увреждания на шестима души, умерени на още един и неимуществени вреди на общо 16 пострадали.

В дополнительна информация по случая фигурира и обвинение срещу Владимир Ведьорников за измами, което допълнително утежнява неговата отговорност.

Сектантството и съвременните рискове

Този случай показва рисковете, които крият религиозните култове, особено когато техните водачи злоупотребяват с доверието на последователите си, нанасяйки им вреди както финансово, така и върху здравето. Присъдата срещу „Висарион“ и неговите помощници е сигнал, че държавата е решена да наказва подобни прояви на насилие и измама, действащи под прикритието на религиозни убеждения.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent