Владимир Иванов: Еврото в България ще предизвика краткотрайни пазарни предизвикателства

Първите месеци след въвеждането на еврото ще са напрегнати, но няма да доведат до драстични промени в цените и пазара

Владимир Иванов: Еврото в България ще предизвика краткотрайни пазарни предизвикателства
Снимка © Минко Чернев, БТА

Първите месеци след въвеждането на еврото в България ще бъдат предизвикателни, но не се очакват съществени промени на пазара, заяви председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) Владимир Иванов в интервю за БТА. Той коментира предстоящото приемане на България в еврозоната на 1 януари 2026 г.

Промени и предизвикателства в началния период

Владимир Иванов очаква, че първият месец-два след въвеждането на еврото ще бъде стресов за всички участници на пазара. „Ще има месец-два на обърквания, ще има и хора, които ще закръгляват цените, докато се наместят нещата“, поясни той. Въпреки това контролиращите органи са подготвени да реагират и гражданите ще могат да подават сигнали при злоупотреби.

Според председателя на ДКСБТ на пазара няма да настъпят драстични промени. Ако има някакви промени в цените, те ще бъдат в рамките на единични проценти и няма да окажат значително влияние върху потреблението поради наличието на конкурентна среда. Той очаква, че след първоначалния период от два-три месеца ситуацията ще се стабилизира.

Възможности и пазарни фактори

Иванов посочи, че преминаването към еврото представлява възможност, тъй като ще отпаднат трансферните плащания, а това ще стимулира инвестиционната активност и ще бъде от полза за предприемачите в страната. В момента повечето търговци купуват вносна храна в евро, и въвеждането на единната валута ще улесни търговските процеси, като премахне необходимостта от превалутиране.

По отношение на движението на цените на пазара, председателят на комисията подчерта, че те зависят основно от търсенето и предлагането. Ако има неблагоприятни климатични условия, лоша продукция или други глобални проблеми, това може да доведе до поскъпване, но причината няма да бъде въвеждането на еврото. Обратното също е вярно – при по-благоприятни условия цените биха могли да спаднат, което също не би било свързано с новата валута.

Инфлация, потребителско поведение и съвети към производителите

Относно инфлацията, Иванов заяви, че смяната на лева с евро няма да бъде фактор за нейното повишаване. Той обясни, че инфлацията зависи от производствените практики, организацията на работа и начина на търговско взаимодействие, а не от валутната промяна.

Председателят на ДКСБТ посъветва потребителите да бъдат добре информирани и да правят рационални избори, за да се избегне спекула. „Нека да не пазаруват на всяка цена, там, където видят прекалено висока цена, нека да не я заплащат“, препоръча той. Активното потребителско поведение помага за бърза регулация на пазара.

Иванов обърна внимание и на необходимостта българските производители да се обединяват в сдружения или дружества с общи търговски и логистични цели. Така те ще имат по-голяма пазарна мощ при преговори, ще могат да намалят логистичните разходи и да предлагат по-конкурентни цени. По думите му, това е доказана практика в световен мащаб, която би подпомогнала българските производители да бъдат по-успешни на пазара.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent