Руски военни превзеха четири села в Сумска област при новата офанзива
След нареждането на Путин за буферна зона на границата Русия засилва атаките, докато преговорите за мир срещат трудности

Руските войски са превзели четири населени места на границата в североизточната част на Сумска област в Украйна, съобщи местен официален представител във вторник. Това се случва на фона на нареждането на руския президент Владимир Путин за създаване на буферна зона по границата между двете държави с цел предотвратяване на украински нападения.
Новата руска офанзива на североизток
Сумска област граничничи с руската Курска област — регион, в който миналата година украински сили нахлуха временно и завзеха малка територия, което бе първа окупация на руска земя след Втората световна война. Путин посочи, че дългата граница е уязвима за украински нападения и обяви, че създаването на защитна буферна зона ще помогне на Русия да ограничи тези трансгранични набези.
Подобна руска стратегия беше прилагана и преди година в североизточната Харковска област, където руските сили също се опитаха да формират буферна зона с цел защита на руската Белгородска област. Този регион също е обект на чести украински нападения, които създават напрежение в Кремъл.
Ескалация и дипломатически усилия
В същото време руската бомбардировъчна кампания, която рязко се засили през последните дни, забави своя темп през нощта към вторник с по-малко използвани дронове срещу украински градове. От петък до неделя бяха изстреляни около 900 руски дрона в поредица от мащабни атаки, като в неделя вечерта бе отбелязана най-голямата дронова атака в трите години на конфликта — 355 дрона бяха изстреляни наведнъж.
Украинските военновъздушни сили съобщиха, че вчера и днес Русия е използвала около 60 дрона в нови атаки. Руският военен министър отбеляза, че руските системи за противовъздушна отбрана са свалили 99 украински дрона през нощта над седем руски региона.
В изявления през последните дни бившият президент на САЩ Доналд Тръмп остро критикува действията на Путин, заявявайки, че руският лидер „е полудял“ заради интензивността на военните операции. Кремъл реагира с упрек към „емоционалните реакции“ към събитията, но по-късно демонстрира по-умерен тон, приветствайки мирните действия на САЩ.
Перспективи за мир и преговори
От началото на май т.г. се водят преговори между руските и украинските делегации, чийто един осезаем резултат засега е голяма размяна на пленници. Въпреки това опитите за мирни споразумения се затрудняват. Специалният пратеник на САЩ за Украйна Кийт Келог посочи, че Путин все още не е предоставил обещания от 19 май меморандум, който трябва да служи като рамка за евентуално споразумение.
Кремъл изключи Ватикана като място за следващи преговори, а Келог спомена, че вероятният следващ етап може да бъде в Женева. Турският външен министър Хакан Фидан също заяви готовност Турция да бъде домакин на нов кръг от разговори.
Ситуацията на място в Сумска област
Руските сили се стремят да разширят контрола си в Сумска област след превземането на гранични села. Според Олег Григоров, началник на областната военна администрация, украинската армия се опитва да удържи своите позиции. Той подчерта, че местното население е било евакуирано по-рано и в момента няма непосредствена опасност за цивилните жители.
Обстановката продължава да бъде напрегната, докато конфликтът в региона не показва признаци на отстъпление и международните усилия за установяване на мир все още се сблъскват с сериозни предизвикателства.