Роберт Фицо от Словакия критикува плана на ЕС за пълно спиране на руски енергийни доставки
Премиерът изразява тревога за икономическите рискове и настоява за по-гъвкав подход в енергийната политика на ЕС

Словакия подкрепя стратегическата цел за намаляване на енергийната зависимост на Европейския съюз от трети страни, но отхвърля предложенията на Европейската комисия за пълно прекратяване на вноса на газ, петрол и ядрено гориво от Русия в настоящия им вид. Това заяви премиерът на страната Роберт Фицо в изявление, предадено от словашката новинарска агенция ТАСР.
Словакия и позицията й към енергийната зависимост
Премиерът Роберт Фицо посочи, че макар страната му да признава необходимостта от намаляване на зависимостта от внос на енергоносители от трети страни, настоящото предложение на Европейската комисия представлява „икономическо самоубийство“. Той заяви: „Имам налично огромно количество данни, които предполагат, че започваме извънредно опасна игра. Ние признаваме стратегическата цел за намаляване на енергийната зависимост от трети страни, като Словакия е готова да работи заедно с Европейския съюз. В същото време отхвърлям опитите за самоубийство, а е именно икономическо самоубийство да стигаме до там притокът на газ, ядрена гориво, петрол, на всичко, да приключи заради някаква нова Желязна завеса между Западния свят и Руската федерация и някои други страни.“
Фицо предупреди, че подобна категорична политика може да навреди сериозно на конкурентоспособността както на ЕС като цяло, така и на словашката икономика поотделно.
Преговори и условия за подкрепа
Премиерът подчерта, че Словакия е подкрепяща партньорка и е готова да участва в преговорите по изготвянето на нови закони, базирани на „пътната карта“ на Европейската комисия. Той обаче настоява за отчитане на специфичните характеристики и опит на всяка отделна държава членка.
„От днес нататък ще напомняме на ЕК всичките рискове, свързани с този документ, който в момента приемам за политическа авантюра. Това е документ, който е безотговорен от икономическа гледна точка“, каза Фицо. Той прогнозира, че в случай на прилагането на предложенията, енергийните цени в ЕС значително ще се повишат, а конкурентоспособността на целия съюз ще отслабне.
Правна процедура и решения в ЕС
По отношение на начина на приемане на предложените правила, премиерът изрази опасения, че не е ясно дали те ще изискват единодушие или ще могат да бъдат приети с квалифицирано мнозинство. Според него, приемането чрез квалифицирано мнозинство може да доведе до ситуации, при които по-големите държави членки да налагат решения над останалите.
„Последното би означавало, че големите страни ще се разберат и ще правят каквото си искат. Смятам подобна процедура за напълно злощастна и бих предпочел да се приеме с консенсус така, че подобен документ да бъде приложим“, добави Фицо.
Политически и икономически рискове
Изказването на словашкия премиер подчертава напрежението и предизвикателствата, свързани с търсенето на балансирано решение за енергийната политика на ЕС, което да съчетава енергийна сигурност и икономическа стабилност. Словакия настоява за постигане на съгласие, което да отчита интересите на всички страни членки и да избегне негативните последици за икономиката на съюза.