ПТСР сред израелските военнослужещи се утроява след нападението на "Хамас" на 7 октомври 2023 г.
Проучване на Телавивския университет показва значително нарастване на посттравматичното стресово разстройство при ветерани и резервисти през конфликта

Израелски учени съобщиха за значително увеличаване на честотата на посттравматичното стресово разстройство (ПТСР) сред военнослужещите след нападението на „Хамас“ на 7 октомври 2023 г. Проучване, ръководено от професор Яир Бар-Хаим от Телавивския университет, показва, че симптомите на ПТСР са се утроили в сравнение с периода преди конфликта, като през войната достига около 12% сред военните.
Увеличаване на ПТСР сред военнослужещите – проучване и резултати
Според изследването, в което са участвали 579 военнослужещи от пехотна бригада, броят на военнослужещите със значими симптоми на посттравматично стресово разстройство нараства от по-малко от 0,5% при влизането в армията до 12% по време на конфликта през октомври. Данните са събрани чрез адаптиран на иврит въпросник за самооценка на ПТСР, който служи като индекс за степента на симптомите, макар да не замества официална клинична диагноза.
Проучването следи психологическото състояние на военнослужещите в пет различни времеви интервала – при постъпване, след 15 и 27 месеца служба, както и 6 и 18 месеца след уволнението им. Резултатите показват, че симптомите на ПТСР нарастват постепенно с времето на активна служба и още повече след напускането на армията. Шест месеца след напускането, когато е нямало активни военни операции, около 8% от ветераните съобщават за клинични симптоми на ПТСР, което се обяснява с изпитваната социална изолация и загуба на военната подкрепа.
Въздействие на войната и социалните фактори върху устойчивостта на резервистите
Психологическото въздействие на нападението на „Хамас“ се проявява още по-ясно, като приблизително 85% от резервистите бяха мобилизирани по време на конфликта. Според професор Бар-Хаим този натиск доведе до намаляване на активността на резервистите, чието участие спада от над 100% в началото на мобилизацията до около 75–85% няколко месеца по-късно.
Този спад се дължи на няколко фактора – социално и икономическо напрежение, психическо прегаряне и неизмеримото натоварване от многократни бойни действия. Бар-Хаим отбелязва, че много резервисти с тежки ПТСР симптоми вече не са способни да се върнат на служба. В най-голяма степен тези тежести натежават не само върху самите военнослужещи, но и върху техните семейства.
Неотложни мерки и бъдещи предизвикателства
Професор Бар-Хаим подчерта, че израелската система за психично здраве е изправена пред извънредно положение. Той призова за спешни действия с цел разработване на дългосрочни програми за лечение и подкрепа на ветераните с ПТСР. Сред предложенията са ускорено обучение на психотерапевти и създаване на специализирани клиники за психотравми. Ефективното решаване на проблема е от ключово значение за подобряване на качеството на живот на засегнатите и възстановяване на бойната готовност на армията.
Освен военнослужещите, посттравматични симптоми се наблюдават и сред гражданските млади хора в Израел. Проучване на университета „Бен-Гурион“ от март тази година показва, че почти половината от младите израелци от възрастовата група 18-30 години изпитват ПТСР, предизвикано от войната и свързаните с нея трагични събития.
Резултатите от тези изследвания подчертават значимите психологически ефекти на продължителните военни конфликти и налагат необходимостта от цялостна и всеобхватна подкрепа както за военнослужещите, така и за цивилното население.