Президентът на Кения Руто се сблъсква с масови протести и обществен натиск
Недоволството срещу високите цени, корупцията и полицейската бруталност засилва напрежението около управлението му

Президентът на Кения Уилям Руто се сблъсква с растящо обществено недоволство и призиви за неговото отстраняване едва три години след идването си на власт. Протестите тази седмица, подкрепени от млади хора и организирани срещу високите цени на живота, корупцията и полицейската бруталност, отправиха директен лозунг: „Руто уантам“ (Руто за един мандат), което подчертава вероятността президентът да не бъде преизбран през 2027 г.
Протести и полицейско насилие в цялата страна
Полицията в Кения реагира с насилие срещу демонстрантите, използвайки палки, водни оръдия и дори куршуми, за да разпръсне протестиращите по улиците на Найроби и други градове. Според правителствена организация за защита на човешките права, 31 души са загинали по време на последните антиправителствени прояви, състояли се в понеделник, който съвпадна с отбелязването на 35-ата годишнина от митингите за демокрация в страната.
22-годишният протестиращ Фестус Муирури обясни мотивацията на демонстрантите: „Не можем да изхранваме семействата си, затова трябва да сме на улицата, да спрем повишаването на цените, да спрем отвличанията от полицията и да се застъпим за страната си.“
Правителството обаче бавно откликва на обществените искания. В миналото например отказът му да реагира на исканията за данъчни облекчения доведе до безпрецедентен протест, който доведе до нахлуване в парламента и широко отразяване в световните медии.
Вътрешният министър Кипчумба Муркомен определи протестите от миналия месец като „опит за преврат“ и ги свърза с „престъпни анархисти“.
Влиятелната роля на младото поколение
Президентът Руто е изправен пред ново поколение кенийци – поколението Z, които са по-учени, но същевременно и по-уязвими на безработица. Те нямат непосредствени спомени от периода на авторитарно управление и многопартийния преход от 90-те години, което ги прави по-активни и по-смели в социалните мрежи и уличните протести.
Мачария Мунене, професор по история и международни отношения в Международния университет на Съединените щати в Найроби, коментира: „Те нямат спомен за тежките времена и са се научили да задават въпроси.“
Недоволството на младите бе особено видно след смъртта на блогъра Алберт Оджуанг в полицейски арест, последвана от демонстрации, при които загинаха около 19 души на 25 юни.
Възможни последствия за икономиката и предизборната перспектива
Жестокият отговор на администрацията върху демонстрациите също води до негативни последствия за икономиката на Кения. Инвеститорите в най-голямата икономика на Източна Африка показват намалено доверие, като рейтингът за бизнес очакванията през май достигна вторите най-ниски нива в историята според изследване на "Станбик банк Кения".
Джервин Найду от „Оксфорд икономикс“ предупреди, че „нееднократните протести и стачки ще продължат да подкопават доверието на инвеститорите и да нарушават икономическата активност, особено ако правителството продължи да дава приоритет на силата пред диалога“.
Въпреки нарастващото обществено давление, Руто все още е защитен от своето парламентарно мнозинство, а слабата и разделена опозиция не успява да оформи влиятелен лидерски профил. Включването на бившия министър-председател Райла Одинга в кабинета му намали основната заплаха към неговото управление.
Предизвикателствата пред управлението на Руто
Според анализатори, администрацията ще трябва да се адаптира към изискванията на младото и по-образовано население, както и да изпълни икономическите си обещания, ако иска да избегне съдбата на лидер с един мандат. Старши анализаторът Мукаид Дурмаз от Verisk Maplecroft отбеляза: „Продължаващите икономически затруднения и широко разпространените съмнения в полицейско насилие поставят сериозни предизвикателства пред амбициите му за преизбиране през 2027 г.“
Политическият коментатор Джавас Бигамбо добави: „Правителството се възприема от младите хора като сляпо, глухо и глупаво. Това възприятие трябва да бъде овладяно. Отнасянето с снизходително отношение към протестиращите само ще влоши перспективите за преизбиране на Руто.“
По думите му, „неотложно трябва да се вземат мерки за преодоляване на разделението“, за да се подобри общественото доверие и политическата стабилност на страната.