Павел Дуров отказа да ограничи консервативни гласове преди изборите в Румъния
Основателят на "Телеграм" защитява свободата на словото при втория тур на президентските избори на същия ден

Павел Дуров, създателят на приложението "Телеграм", обяви днес, че е отказал искането на западно правителство да бъде ограничена активността на консервативните гласове в Румъния преди втория тур на президентските избори, който се провежда на същия ден. Дуров не разкри коя държава е направила запитването, предава агенция Ройтерс.
Отказ за "заглушаване" на консервативни гласове
Според публикация в официалния канал на Павел Дуров в "Телеграм", едно западно правителство се е свързало с платформата с искане да бъдат потиснати консервативните мнения в Румъния, което основателят на мобилната апликация е категорично отхвърлил. В позицията си Дуров заявява: „Телеграм няма да ограничава свободите на румънските потребители, нито ще блокира политическите им канали“.
Като намек за произхода на въпросната държава, Дуров е включил емотикон на багета, което може да се разглежда като препратка към Франция.
Значението на изборите в Румъния
Гласуването на втория тур за президент в Румъния се провежда шест месеца след първия тур, който бе отменен заради предполагаема руска намеса в процеса. Противно на обвиненията, Москва отрича всякакво участие. Първият тур бе спечелен от Калин Джорджеску – десен евроскептик, който обаче бе забранен да се яви повторно на изборите.
Текущата надпревара е между десен евроскептик и независим центрист и резултатът ще има значителен ефект както върху икономическата ситуация в Румъния, която в момента преживява затруднения, така и върху единството на Европейския съюз.
Говорителят на румънското Министерство на външните работи, Андрей Църня, потвърди днес наличието на признаци за руска намеса в изборния процес, което допълнително повишава напрежението около вота.
Павел Дуров и позицията му за свободата на словото
Основателят на "Телеграм", руският роден гражданин с френски паспорт, е известен със защитата си на свободата на словото и неприкосновеността на личните данни. През миналата година той бе задържан във Франция във връзка с разследване за престъпления като трафик на наркотици и детска порнография, но отрича да е замесен в каквито и да било нарушения.
През март Дуров напусна Франция и се премести в Дубай, където продължава развитието на приложението си, широко използвано както от официални структури в Русия, така и от потребители в Източна Европа.
В поста си в "Телеграм" Дуров подчертава: „Не може да „защитаваме демокрацията“, като унищожаваме демокрацията. Не можем да се борим срещу „намесата в избори“ чрез намеса в избори. Или имаме свобода на словото и честни избори, или нямаме. А румънският народ заслужава и двете.“
Свобода на словото и изборите – съществени ценности
Тази ситуация поставя под въпрос ролята на социалните мрежи и приложения като "Телеграм" в съвременните изборни процеси, особено по отношение на гарантирането на политическата свобода и предпазване от външна намеса. Отказът на Дуров да ограничи определени политически гласове показва ангажираността му към принципите на свободата на словото и прозрачността.
В същото време политическата сцена в Румъния остава чувствителна към външни влияния, а резултатите от изборите се следят внимателно и от европейските институции, поради значението им за бъдещето на страната и регионалната стабилност.