Парламентът на Косово не избра председател на 10-ия опит
Заседанието бе отложено за 5 май поради блокиране на гласуването за председател
Процесът по формиране на косовския парламент продължава да бъде затруднен, след като десетият опит за учредително заседание отново не доведе до избиране на председател. Заседанието бе прекратено и отложено за понеделник, 5 май, съобщават агенция „Економия онлайн“ и БТА.
Повтарящи се препятствия за избор на председател
В началото на учредителното заседание бе поставен на гласуване въпросът за създаване на специална комисия, която да организира преминаването от явен към таен вот при избора на председател на парламента. Това предложение не бе прието от мнозинството депутати. Временният председател Авни Дехари настоя гласуването да е тайно, с цел да се намали натискът над народните представители и да се улесни работата на парламента, но идеята му бе отхвърлена като „неприемлива“.
Тази блокада се дължи на невъзможността да бъде избран председател, след като досегашният премиер Албин Курти и неговото ляво националистическо движение „Самоопределение“ (LVV), спечелили парламентарните избори през февруари, не успяха да съберат необходимите 61 гласа за предложената от тях правосъдна министърка в оставка Албулена Хаджиу. Опозицията категорично отказва да я подкрепи, наричайки я „фигура на разделението“.
Позиции на основните политически сили
Опозиционната Демократическа партия на Косово (ДПК/PDK), водена от Мемли Красничи, заяви, че Хаджиу няма да бъде одобрена дори и при повторно гласуване и призова „Самоопределение“ да предложи друг кандидат. Красничи обвинява Курти, че държи парламента като заложник поради липсата на достатъчно парламентарна подкрепа за съставяне на правителство.
От своя страна Хюкмете Байрами от Демократичния съюз на Косово (ДСК/LDK) определи предложението за промяна на начина на гласуване като нарушение на закона и изрази разочарование от това, че парламентарният състав заседава от 15 април всяка втора вечер без да постигне напредък. Тя подчерта, че докато „Самоопределение“ не промени позицията си, блокадата ще продължи.
Тиме Кадрияй от Алианса за бъдещето на Косово (АБК/AAK) заяви, че курсът на Курти трябва да се промени и да бъде излъчен друг кандидат за председател, предупреждавайки, че без промяна ситуацията ще остане без развитие.
Критики към опозицията и възможни изходи
Доника Гървала, бивш министър на външните работи и депутат от коалиционния партньор на „Самоопределение“ – Листа „Гудзо̀“, критикува опозицията за блокадата на парламента. Тя определя сегашното състояние като „неприемливо“ и изрази надежда, че на 5 май в понеделник ще бъде постигнат разум и ситуацията ще се изчисти.
Според Гървала има две възможности: управляващата коалиция, включваща „Гудзо̀“, „Алтернатива“ и малцинствени партии, да състави правителство, или опозицията заедно с най-голямата партия на косовските сърби – „Сръбска листа“, да поемат управлението.
Резултати от изборите и парламентарна структура
На изборите на 9 февруари 2024 г. „Самоопределение“ печели 48 места в 120-местния парламент, следвана от Демократическата партия на Косово (24 места), Демократичния съюз на Косово (20 места), Алианса за бъдещето на Косово (5 места) и ИНИЦИАТИВА (3 места). Останалите 20 места са за малцинствени общности, в това число 10 за сърби, 9 от които за „Сръбска листа“ и едно за гражданската инициатива GI SPO на Ненад Рашич.
За да бъде избран председател на парламента и съставено правителство, е необходимо мнозинство от 61 гласа, което към момента липсва на която и да е от политическите формации.
Настояща политическа ситуация в Косово
Продължаващото безсилие при сформирането на парламент и правителство поражда напрежение в политическата сцена на Косово. Разногласията около начина на гласуване, изборът на председател и позициите на партиите остават основните препятствия, които задържат процеса в застой. Всички очакват предстоящото заседание на 5 май да донесе повече яснота и да отвори път към решаване на политическата криза.