Пакистан свика извънредна среща след ескалация с Индия и ракетни удари
Решението идва броени часове след взаимна ракетна атака между двете ядрени сили, при която загинаха най-малко 48 души

Пакистанският премиер Шехбаз Шариф свика извънредна среща на Националното командно управление, което отговаря за сигурността и контрола над ядреното оръжие на страната. Решението идва след ескалацията на конфликта между Пакистан и Индия, която достигна критична точка след взаимно обстрелване с ракети между двете ядрени сили.
Министърът на външните работи на Пакистан Ишак Дар съобщи, че заседанието ще се проведе по-късно днес. То беше насрочено броени часове след ракетните удари, при които и двете държави твърдят, че са нанесени сериозни щети на военновъздушни бази в противниковата страна.
Ескалация и взаимни обвинения
Индийските въоръжени сили заявиха, че Пакистан продължава „явната ескалация“ по западната си граница и увериха, че всички вражески планове ще бъдат провалени. Пакистанският министър на планирането Асан Икбал определи ситуацията като сериозно изпитание за международната общност и предупреди: „Не бихме искали да видим прекрачването на ядрения праг.“
Министърът на информацията на Пакистан Атаула Тарар уточни в социалната мрежа „Екс“, че военната операция на страната носи името „Бунянун Марсус“. Това е термин, взет от Корана, означаващ „твърда, обединена структура“. Напрежението между двете страни се засили още в началото на седмицата, след като се обвиниха взаимно в нарушаване на въздушното пространство с безпилотни летателни апарати.
Според информация на Ройтерс най-малко 48 души са загинали при сблъсъците между военните формирования на двете страни.
Международна реакция и призиви за деескалация
От своя страна американският държавен секретар Марко Рубио заяви, че е провел телефонен разговор с началника на Генералния щаб на пакистанската армия Асим Нунир. Рубио предложи посредничеството на САЩ за започване на конструктивни преговори с цел да се избегне по-нататъшен, по-тежък конфликт.
Той също така призова както Делхи, така и Исламабад към спешна деескалация на напрежението.
Анализаторът Асфандяр Мир, старши изследовател в Центъра „Стимсън“ в САЩ, коментира пред Ройтерс, че настоящото напрежение е „мек сигнал за ядрено оръжие“, който отразява ядрената доктрина на Пакистан за първа употреба. Той подчерта, че ситуацията е „доста висока по стълбицата на ескалация“ и е безпрецедентна по сериозност след серията взаимни инциденти между двете страни.
Изостряне на ситуацията в Южна Азия
Текущото напрежение между Пакистан и Индия подчертава постоянната нестабилност в региона, който вече е една от най-опасните точки на света поради наличието на ядрен арсенал у двете страни. Международната общественост и дипломати продължават да следят ситуацията с тревога и призовават за сдържаност и диалог.