Оливие Ониди: Приемането на България и Румъния в Шенген е успешна стъпка
Европейската комисия отчита гладкото присъединяване на двете страни и възможно включване на Кипър през следващата година

Приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство се оказа успешна стъпка, която донесе положителни резултати и премина много гладко, заяви Оливие Ониди, отговорник на Европейската комисия по въпросите на европейското пространство без гранични проверки, по време на изслушване пред комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европейския парламент.
Положителен пример за други държави
Според Ониди, България и Румъния са показали добър пример за страните, които очакват присъединяване към Шенген. Той посочи, че до края на настоящата година Кипър ще се стреми да изпълни всички изисквания за присъединяване и е възможно да се включи в Шенгенското пространство през следващата година.
Освен това, те отбелязват проявения интерес от страна на Ирландия за прилагане на шенгенските правила. Европейската комисия вече работи и с държавите от Западните Балкани, за да ги подготви за бъдещо членство в Шенген, след като приключат преговорите за присъединяване към Европейския съюз.
Значение и икономически ползи от Шенген
Оливие Ониди обърна внимание на значителното влияние на Шенгенското пространство за трансграничните пътувания и икономиката на Европа. По думите му, 40 на сто от световните трансгранични пътувания се осъществяват в рамките на Шенгенската зона.
Той изтъкна, че Шенген допринася за ръста на европейския брутен вътрешен продукт и обяви, че до края на годината Европейската комисия ще завърши оценка на икономическите ползи от членството в тази зона.
Повече работа по цифровизацията на Шенгенските процеси
Ониди също посочи, че годишно границите на Шенген се прекосяват около един милиард пъти, докато в Европейския съюз се издават 10 милиона шенгенски визи. Въпреки добрите резултати, той подчерта необходимостта от продължаване на усилията за пълната цифровизация на процесите, свързани с функционирането на Шенген.
Така Европейската комисия продължава да работи върху усъвършенстването и разширяването на европейското пространство без гранични проверки, насърчавайки интеграция и икономически растеж за страните-членки и бъдещите кандидати.