Нов европейски орган започва борба с прането на пари и финансирането на тероризма

АМЛА в централата си във Франкфурт координира национални действия срещу финансовите престъпления

Нов европейски орган започва борба с прането на пари и финансирането на тероризма
Снимка © Michael Probst, БТА

Новият европейски орган за борба с прането на пари и финансирането на тероризма започна своята работа от централата си във Франкфурт. Службата за борба с прането на пари и финансирането на тероризма (АМЛА) ще координира усилията на националните власти с цел по-ефективна противодействие на финансовите престъпления в рамките на Европейския съюз.

Фокус върху международни банки и криптовалути

АМЛА ще упражнява пряк надзор върху около 40 международни банки, които са с висок риск от пране на пари, както и върху доставчици на услуги, свързани с криптовалутни активи. Органът разполага с повече от 400 служители и има задачата да координира и подпомага националните надзорни органи в държавите членки на ЕС.

Германският финансов министър Ларс Клингбайл подчерта пред ДПА, че създаването на агенцията е ключов момент за усилване на европейската борба с финансовите престъпления. „Искаме да ударим измамниците, укриващите данъци и перачите на пари там, където ги боли най-много – по парите и активите, които са придобили по незаконен начин“, заяви той.

Европейска координация срещу финансовата престъпност

Председателят на АМЛА, Бруна Сего, акцентира върху нуждата от унифициране на системите за борба с прането на пари в рамките на ЕС. „В момента има 27 различни национални системи в 27 държави членки, което създава пропуски, от които престъпниците се възползват“, коментира тя пред германския новинарски сайт Tagesschau.de.

Франкфурт бе избран за домакин на новата агенция през февруари 2024 година, като победи конкуренцията от Рим, Виена, Дъблин, Мадрид, Брюксел, Париж и други европейски градове.

Предизвикателства пред Германия

Въпреки че Германия поема централната роля в борбата с прането на пари чрез новата агенция, страната сама по себе си се сблъсква с предизвикателства в тази област. Според информация на ДПА, плащанията в брой все още са широко разпространени, което улеснява изпиране на пари и се отразява негативно върху репутацията на Германия в Европа.

Създаването на АМЛА е важна стъпка към създаването на по-тясно сътрудничество между страните членки на ЕС и повишаване ефективността на механизма за контрол над незаконните финансови потоци.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent